Základní škola Plánická Klatovy

Archiv článků

Den lesaautor Mgr. I. Honzíková, Mgr. I. Stahlová, publikováno 09.06.2017 v 13:08

Den lesa

Ve čtvrtek 25. 5. se třídy 3.A a 3.B vydaly na Den lesa, který již počtvrté na Hůrce pořádaly Lesy města Klatov,s.r.o. a Městský úřad Klatovy. Děti se seznámily s významem lesa a poznávaly lesní dřeviny a živočichy. Byly pro ně připraveny ukázky práce v lese, také viděly přibližování dřeva koněm a lesní techniku. Měly možnost se zúčastnit soutěží a nakonec si opekly buřty na ohni.

číst celou aktualitu

Němčina, sport a páťáciautor Mgr. V. Luňáčková, Mgr. J. Kantorová, publikováno 26.05.2017 v 13:09

Němčina, sport a páťáci

Tohle vše se spojilo během úspěšné akce, která proběhla v rámci dlouhodobé spolupráce ZŠ Plánická se školou v bavorském Rodingu. Během 3 dnů od 10.5. – 12.5. 2017 zažily děti v krásném školním zařízení v německém Habischriedu mnoho zajímavého. Dva animátoři, Linda a Mathias Straubovi, připravili pro děti spoustu aktivit, her a zábavných soutěží, při kterých zněla čeština i němčina. Jejich cílem bylo, aby všechny děti ztratily ostych a začaly používat cizí jazyk v běžných situacích, při seznamování a navazování přátelských vztahů.

číst celou aktualitu

Učily nás deváťandyautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 24.04.2017 v 20:29

Učily nás deváťandy

V úterý 11. dubna proběhlo na naší škole „učení deváťáků“. K nám do 3. A zavítala děvčata z 9. A. Nejdříve s dětmi ve třídě procvičily matematiku, nějaký čas věnovaly i českému jazyku. Nechybělo také vybarvování vajíček a zajíčků. Na druhou hodinu si děvčata připravila pro své mladší spolužáky různé úkoly, hádanky a soutěže v tělocvičně – skákání na trampolínce, chození po lavičce a prolézání díly ze švédské bedny, cvičení na žíněnkách, ochutnávání jídel…Dětem se učení líbilo a za snahu dostaly od dívek z devítky sladkou odměnu.

číst celou aktualitu

Adopce v ZOOautor Mgr. Radmila Šťastná, publikováno 06.04.2017 v 20:14

Ve čtvrtek 6.4. už tradičně, jako každý rok, se žáci 5. tříd vydali do plzeňské zoologické zahrady adoptovat zvíře. Letos se vybrala rekordní částka peněz, 19 700 Kč. Pan Vobruba provedl děti po zoo, poskytl jim zajímavé nformace, ukázal jim čerstvě narozená mláďata velblouda a hrocha. Nakonec je přivedl k výběhu, ve kterém byla puma americká, kterou přijely adoptovat. Byl to pěkný zážitek spojený s velice prospěšnou akcí. Děkujeme všem, kteří na tuto akci přispěli.

číst celou aktualitu

Nová keramická dílnaautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 29.03.2017 v 20:37

Nová keramická dílna

Na konci prvního pololetí letošního školního roku byla zahájena výuka v nové dílně v budově ZŠ na Plánické ulici 208. Dílna vznikla rekonstrukcí suterénních prostor. Zázemí pro výuku je výborné.  Tento nový prostor využíváme při výuce na prvním i druhém stupni.
V dílně našly pevné místo i dříve zakoupené čtyři hrnčířské kruhy.  V další  etapě bude ještě pořízena vypalovací pec. V současnosti spolupracujeme se ZUŠ a díky ochotě vyučujících výtvarného oboru využíváme jejich  pec.

číst celou aktualitu

Telemostautor Natálie Kalinová, publikováno 15.06.2016 v 05:50

Telemost

V úterý 30. května jsme se opět spojili v učebně informatiky s naší družební ruskou školou. Převládala v nás samozřejmě nervozita. Všichni jsme si na poslední chvíli snažili vtlouct do hlavy svá připravená témata. Hlavní téma bylo: Jarní svátky. I já se třásla nad svým papírem s textem. Přihlížející na počítač s otevřeným skypem jsem si říkala, jaké to asi bude. Kolem deváté hodiny se z druhé strany ozvala první slova přivítání. S úsměvem na nás hledělo pět ruských dětí s paní učitelkou a panem učitelem.

číst celou aktualitu

Adopce v ZOOautor Žáci a třídní učitelé 5. tříd, publikováno 14.06.2016 v 15:37

Adopce v ZOO

Páté třídy navázaly na dlouholetou školní tradici adopce zvířete z plzeňské ZOO. Vše odstartovala příprava kampaně - malováním plakátů, nácvikem vystoupení s plyšáky a hádankami pro mladší spolužáky a nakonec podle vybraných peněz hledáním vhodného zvířete na webových stránkách ZOO. Volba padla na gibona bělolícího. 21. dubna jsme se vypravili do ZOO předat získané peníze. Adoptovaný gibon nás i s mládětem přivítal svým charakteristickým hlasem, připomínajícím houkání sanitky. Potom nás čekala komentovaná prohlídka, během které jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí ze zvířecí říše.

Chtěli bychom poděkovat všem žákům i učitelům, kteří na adopci opičky přispěli.

číst celou aktualitu

Atletický čtyřboj - krajské fináleautor Mgr. Václav Šelmát, publikováno 14.06.2016 v 15:18

Dívky ve složení M. Maryšková, L. Brejchová, S. Kovaříková, K. Podaná, K. Zástěrová reprezentovaly naší školu v pátek 27.5.2016 v atletickém čtyřboji základních škol. Děvčata absolvovala běh na 60 m, skok daleký nebo vysoký, vrh koulí nebo hod míčkem a závěrečný běh na 800m. I když děvčata v celkovém součtu předvedla lepší výkon než v okresním kole, tak tento výkon nestačil na více než velmi pěkné 5. místo. Přičemž medaile dívkám unikla o pouhých 57 bodů a od stříbra je dělilo 104 bodů.

číst celou aktualitu

Republikové finále Poháru rozhlasu v atleticeautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 14.06.2016 v 15:03

V úterý 7. června 2016 jsme brzo ráno odcestovali na celostátní finále Poháru rozhlasu do Kolína. Tuto velkou poctu si vybojovalo družstvo mladších žáků. Na krajském kole v Plzni vyhrálo a získalo takový počet bodů, že to stačilo na vyvrcholení této soutěže. Postupuje pouze 8 nejlepších týmů v republice. Hoši bojovali statečně a chválíme je, že ve finále překonali počet bodů z Plzně. Získali 5001 bod, což stačilo na 7. místo v České republice.

Děkujeme těmto žákům, kteří nás výborně reprezentovali: Schwarz Daniel, Kopidlanský Filip, Kuchárik Daniel, Kolář Václav, Marek Lukáš, Janda Leon, Zavadil Martin, Přibyl Ondřej, Luňáček David, Čížek Vladimír, Kováč Patrik, Weber Sebastián.

číst celou aktualitu

Den Evropy 2016autor Mgr. Jana Jandová, publikováno 27.05.2016 v 12:57

Učitelé zeměpisu chválí všechny děti, které se zapojily a připravily si fakta a zajímavosti ke Dni Evropy. Vyhodnocení najdete na nástěnce v 1. patře hlavní budovy. Všichni žáci se mohou do konce května podívat na zpracování jednotlivých států v kmenových třídách.

Nejlepší práce: 6.C, 7.A a 9.B. Velmi pěkné práce měly také třídy 6.B, 6.D a 9.C.

číst celou aktualitu

Vázání kravatautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 22.04.2016 v 12:30

Vázání kravat

Ve výchově k občanství se žáci v sedmé třídě učí kromě jiných témat i společenskému chování. A tak jako každý rok se konala soutěž ve vázání kravat s uzlem Long. Je to uzel, který se vyznačuje svou lehkou nesouměrností. Vázání kravaty tímto uzlem je velmi jednoduché. Kravata má být uvázána tak, aby její konec zakrýval opasek u kalhot. Nemá končit ani výš, ani níž. Potěšila nás klidná atmosféra a hlavně elán, s jakým žáci kravaty vázali. Vázala děvčata a vázali i chlapci. Děkuji paní učitelce Böhmové, která dohlížela nejen na správnost vázání, rychlost, ale i na vzhled uvázání kravaty.
Na prvním místě skončil S. Weber -7. C, na druhém M. Adam - 7. C, na třetím L. Suchardová - 7. A, pak K. Lefflerová - 7. B a L. Marek - 7. B.

 

číst celou aktualitu

Puškinův památníkautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 22.04.2016 v 12:25

Puškinův památník

V pondělí 4. dubna se konal již 50. ročník okresního kola soutěže v ruském jazyce Puškinův památník. Soutěžili žáci z pátých až devátých tříd v oblasti slovního projevu. Celkem soutěžilo 22 žáků. Do krajského kola, které se bude konat v Plzni, tak postupuje:  Zdebor J. - 5. třída a Viktorie Kušnír - 6. B. Ve druhé kategorii naši školu bude reprezentovat Hanka Kohoutová - 9. C, Jaryna Babych - 9. C a Angelina Fizer - 9. C. Do Plzně také posíláme dramatizaci pohádky: Vlk a 7 kůzlátek. Role:Valérie Ponocná, Natálie Smutná, Natálie Kalinová, Kateřina Hlaváčková - 8. A, Václav Pitule, Václav Bešťák, Dagmar Tomková, Eliška Kožiolová - 8. B, Štěpánka Plešková, Sára Syková, Šárka Schöppelová, Aleš Bosák – 8. C. Krajské kolo se bude konat 22. dubna. Děkuji ostatním soutěžícím a za přípravu žáků paní učitelce Hrubé.

číst celou aktualitu

Společně s německou družební školouautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 22.04.2016 v 12:08

Společně s německou družební školou

Týden v Horažďovicích strávili žáci ze ZŠ Klatovy Plánická společně se žáky z partnerské školy v německém Rodingu. Tentokrát se žáci obou škol setkali pod záštitou vzdělávacího centra Proud v Horažďovicích.
Hlavním tématem pětidenního pobytu s názvem „ Energie bez hranic“ byla výroba elektrické energie a různé možnosti jejího získávání. Žáci se zamýšleli nad klady i zápory různých cest a způsobů jak energii vyrobit.
To vše probíhalo pod odborným vedením lektorského týmu vzdělávacího centra Proud, který pro žáky připravil nejen mnoho zajímavých her, ale například i „vědeckou konferenci“, týkající se energetiky v Česku a Německu.

číst celou aktualitu

Velikonoční učeníautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 22.04.2016 v 12:04

Velikonoční učení

Chci touto cestou poděkovat všem obětavcům, ať už z řad pedagogů nebo žáků, kteří se podíleli na učení o Velikonocích ve středu 23. 3. 2016 a udělali tak spoustu práce navíc. Tento projekt je již více jak 10 let v našich ŠVP. Žáci devátých tříd tento den navštěvují první stupeň a učí o Velikonocích. Rádi se opět setkávají se svým učitelem, který je na prvním stupni učil a nakonec chtějí učit i své sourozence, které na prvním stupni mají. Je to pro ně velká a jistě zajímavá zkušenost, stát se na dvě hodiny učitelem a učitelkou. Zájem o učení na téma Velikonoce byl totiž v letošním roce obrovský a věřím, že ty dvě hodiny učení byly pro všechny zážitkem.  Vždyť přípravy trvají skoro jeden měsíc. Také chci poděkovat za spolupráci učitelům výchovy k občanství, výchovy k tvořivosti a nakonec i paní zástupkyni – paní učitelce Novákové za nelehký úkol, kterým je vypracovat suplování.                                                                   

číst celou aktualitu

Matematický klokanautor Mgr. Jaroslava Šauerová, publikováno 22.04.2016 v 12:01

Matematický klokan

Opět po roce se 41 žáků druhého stupně zapojilo do mezinárodní soutěže. Během 60 minut naprostého soustředění zápolili s 24 nelehkými úlohami. Všem patří veliké poděkování za snahu a vítězům - Josefu Flídrovi (kat.Kadet)  a  Michalu Hořánkovi (kat.Benjamin) srdečné blahopřání.

číst celou aktualitu

Nelítostný pravěkautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 22.04.2016 v 09:52

Nelítostný pravěk

Paní učitelka Böhmová zorganizovala zajímavou exkurzi do Západočeského muzea v Plzni pro žáky šestých tříd: Nelítostný pravěk. Byla to zajímavá výstava.  Paní průvodkyně nám o pravěku vyprávěla a také nás čekala pěkná podívaná v podobě vědeckých přesných 3D modelů prehistorických živočichů a tehdejších ekosystémů. Nechyběla ani přehlídka těch nejbizardnějších dravců. Bylo to pro všechny zase jedno moc hezké odpoledne.                             

číst celou aktualitu

Lyžařský výcvikautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 22.04.2016 v 09:40

V lednu a v březnu se žáci sedmých tříd podívali do lyžařského areálu na Špičáku, kde se tradičně učili lyžařským dovednostem. V pondělí odpoledne se žáci učili základům lyžování na běžkách a užili si i spoustu zábavy. V dalších dnech lyžaři využili pěkného počasí ke zdokonalování oblouků, nebo učení se základním lyžařským dovednostem. Štěstí na počasí a sníh nám přálo. Všichni se naučili lyžovat tak, že ve čtvrtek byli schopni projet závod ve slalomu.

číst celou aktualitu

Návštěva výstavy 2.Aautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 11.03.2016 v 05:55

Návštěva výstavy 2.A

Ve čtvrtek 10. března žáci 2. A navštívili výstavu Romana Trabury " Větší žere menšího" v Galerii U Bílého jednorožce. Nejdříve si prohlédli díla tohoto autora, která jsou umístěna ve dvou podlažích. Ve svých dílech vyjadřuje vnímání světa jak minulého, současného i budoucího. Často na plátnech vidíme ryby, které mají lidské obličeje, ale také krajinky doplněné siluetami lidí. Jeho díla působí někdy komicky, jindy až strašidelně. Žáci si v závěru výstavy sami vyzkoušeli, jaké je to být umělcem. Vytvořili si totiž masku fiktivního tvora. S tím jim pomáhala Vlasta Hrabětová, která se nám také po celou dobu věnovala. Na fotografiích můžete vidět, jak si při výrobě malí návštěvníci vedli a jak se jim dílo povedlo.

číst celou aktualitu

Předjarní dění ve 2.Cautor Mgr. Hana Kovaříková, publikováno 11.03.2016 v 05:49

Předjarní dění ve 2.C

Projekt  „Zima“
V únoru plnili žáci úkoly projektu Zima, který prolínal těmito vyučovacími předměty: český jazyk, matematika, prvouka, výtvarná výchova a hudební výchova. Projekt začaly děti čtením pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Pohádku vyprávěly, dramatizovaly a nakreslily k ní ilustrace. Stěžejní úkoly projektu zasahovaly do prvouky. Hlavní témata byla: zimní měsíce, počasí v zimě, zvířata v zimě, stálí a tažní ptáci. Většinu úkolů plnily děti ve skupinách, ale při shrnutí musely ukázat, že získaly trvalé vědomosti. V matematice řešily slovní úlohy a matematické křížovky. V hudební výchově se všichni naučili zpívat píseň Trpasličí svatba. Při projektu žáci získali nové vědomosti a při práci ve skupinách se učili vzájemné spolupráci, toleranci a odpovědnosti.       

číst celou aktualitu

Internetová matematická soutěžautor Mgr. Jaroslava Šauerová, publikováno 04.03.2016 v 13:03

Internetová matematická soutěž

9. 2. 2016 se tým žáků z 8. a 9. tříd ve složení Tereza Křiváčková, Jakub Šlegl, Lukáš Kopáček a Josef Flídr s vysokým nasazením pustil do soutěžení. Jednalo se o řešení 45 náročných netradičních úloh během 90 minut. Tým mohl společně řešit vždy jen jednu úlohu on-line, po zapsání výsledku teprve obdržel úkol následující.

Naši soutěžící byli úspěšní, skončili na dobrém 22. místě z 69 týmů v dané kategorii, všichni si zaslouží pochvalu za kvalitní týmovou spolupráci.

číst celou aktualitu

Plánická má talentautor Martin Zavadil 8.B, publikováno 16.01.2016 v 08:22

Plánická má talent

Dne 10. 12. 2015 se na základní škole v Plánické ulici v Klatovech uskutečnila talentová soutěž s názvem „Základní škola Plánická má talent“. Soutěž proběhla odpoledne v hudebním sále. Celou soutěží nás provázeli moderátoři, technici, pomocníci, diváci, soutěžící a porota. Naší akce se zúčastnilo celkem 8 jednotlivců a 3 dvojice. Porotu tvořili žáci různých ročníků v čele s paní učitelkou hudební výchovy Růženou Krůsovou. Porotci vybrali 3 nejlepší účastníky, ale absolutního vítěze zvolili diváci. Ještě před vyhlášením vítězů poděkoval předseda školního parlamentu Aleš Matějka paní učitelce Věře Luňáčkové, která školní parlament vede, za zorganizování této akce, pomoc a také ochotu.

číst celou aktualitu

Florbalautor Mgr. Otakar Vylít, Mgr. Václav Šelmát, publikováno 14.12.2015 v 10:45

Florbal

Ve středu 9. prosince 2015 odpoledne se v tělocvičně na  Vodojemu konala  finálová utkání letošního přeboru školy starších  žáků. Do závěrečných bojů postoupily týmy 8.A, 8.B, 9.A a 9.B, které si svou účast vybojovaly v prvním kole, kde se hrálo systémem každý s každým v rámci ročníků. Vzájemné utkání v prvním kole se počítalo do tabulky. Favorité nebyli jasní, protože někteří hráči chyběli. Utkání byla vyrovnaná a někdy rozhodlo i štěstí. Z turnaje vyšli vítězně chlapci 8.B, kteří ani jednou neprohráli.
Školní turnaj starších žákyň proběhl ve velmi pěkné sportovní atmosféře a s velmi vyrovnanými výkony. Většina zápasů byla rozhodnuta jednogólovými rozdíly a 3 zápasy skončily remízou. První místo vybojovala 9.A. Všem dívkám děkujeme za reprezentaci tříd.

číst celou aktualitu

Telemostautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 14.12.2015 v 10:41

Telemost

V pondělí 7. prosince v 10.30 hodin propojil naši učebnu informatiky s naší družební školou virtuální telemost. Díky němu již podruhé mohly být naše i ruské děti přítomny videokonferenci, jak to nazývá ruská strana. Telemost fungoval přenosem prostřednictvím Skype a promítáním video - hovoru na interaktivní tabuli. A vyšlo opět vše výborně. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko a bylo 7 stupňů nad nulou. Dozvěděli jsme se, že v Rusku mají sníh, je tam 14.30 hodin a mínus jeden stupeň. Hlavním tématem ale byly Vánoce. Seznámili jsme ruskou stranu s vánočními tradicemi u nás v Česku, zvyklostmi a také jsme zazpívali vánoční písničku v ruštině z pohádky Mrazík. Nesměly chybět ani koledy a vánoční písně české. Žáci z osmých tříd se na telemost připravovali v hodině ruského jazyka. Celou videokonferenci vedl pan učitel Radan Kapucian, který vyučuje češtinu v Jekatěrinburgu.

číst celou aktualitu

Rozsvícení vánočního stromuautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 14.12.2015 v 08:43

Rozsvícení vánočního stromu

V pátek 27. 11. 2015 vystoupil náš pěvecký sbor Kvítek na tradičním rozsvícení vánočního stromu na klatovském náměstí. Sbor složený převážně z žáků 1. stupně se od začátku října pečlivě připravoval na svojí prezentaci vánočních koled a písní. Při vystoupení si všichni zpěváci užili krásnou atmosféru počátku adventního času. Jsme rádi, že jsme měli možnost se na takové akci představit.

číst celou aktualitu

Mikuláš, čert a anděl v 2. Aautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 14.12.2015 v 08:37

Mikuláš, čert a anděl v 2. A

V pátek ráno většina dětí dorazila do třídy s červenými růžky. Někteří měli i pěkné čertí paruky a masky. Všechny děti se těšily na návštěvu čertů, anděla a Mikuláše. Čekání si krátily "čertovským" počítáním, různými úkoly s čertovskou tématikou a různými omalovánkami. Když očekávaná návštěva dorazila do třídy, na některých dětech byly přece jenom vidět obavy. Jistě v tu chvíli přemýšlely, zda si je neodnese čert s sebou. Nakonec ale všechny děti zůstaly ve třídě, protože slíbily, že budou hodné a budou poslouchat. Jestli jim ten slib vydrží, tak to se brzy uvidí. Než Mikuláš, anděl a čerti odešli, rozdali dětem sladkou odměnu.

číst celou aktualitu

Krajské finále v přespolním běhuautor Mgr. Hana Pšajdlová, publikováno 02.12.2015 v 13:02

V říjnu proběhlo v Tachově okresní finále v přespolním běhu, do kterého postoupila po vítězství v okresním kole dvě družstva naší školy - starší žáci a starší žákyně. Na trati 1,5 km pro dívky a 3 km pro chlapce bojovali všichni s maximálním nasazením, což se odrazilo i na celkovém umístění. Děvčata si z Tachova odvážela stříbrné medaile a pohár, chlapcům unikl bronz jen o dva body. Všem zúčastněným děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a blahopřejeme k výborným výkonům.

číst celou aktualitu

Školní parlament v Klokánkuautor Aleš Matějka, 8.B, publikováno 23.11.2015 v 21:37

Školní parlament v Klokánku

Na Základní škole Klatovy Plánická pracuje již druhým rokem školní parlament. Zástupci jednotlivých tříd druhého stupně během společných schůzek řeší vše, co souvisí s každodenním školním životem, snaží se pomáhat žákům s jejich problémy a také organizují různé školní akce.
V letošním roce žákovský parlament uspořádal sbírku na pomoc janovickému Klokánku. Vybíraly se hračky, knížky, různé stolní hry a oblečení. Darovaných věcí byla spousta. Klokánek byl naší školou podpořen i finančně částkou 2 000,- Kč.

číst celou aktualitu

Vlaštovkiádaautor Václava Brožíková, publikováno 23.11.2015 v 21:32

Vlaštovkiáda

Vlaštovkiádu – aneb odlet vlaštovek pořádala školní družina 5. 11. 2015. Odpoledne se žáci sešli na školním hřišti a soutěžili s vlastnoručně vyrobenou papírovou vlaštovkou v délce letu.

číst celou aktualitu

Halloweenské tvořeníautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 23.11.2015 v 21:29

Halloweenské tvoření

V pondělí 26. října děvčata ze 7. C, Šárka a Simča, navštívily žáky třídy 2. A a společně se dali do halloweenského tvoření. Dívky byly velice dobře připravené, dětem přinesly veškerý potřebný materiál a po celou dobu dětem radily a pomáhaly. Druháčci se jim za to odvděčili pěknou spoluprací, poslušností a hlavně pěknými výrobky. Domů si každý z nich nesl strašidelného netopýra a malého ptáčka zpěváčka.

číst celou aktualitu

Projekt Podzimautor Mgr. Hana Kováříková, publikováno 23.11.2015 v 21:26

Projekt Podzim

Během října a listopadu plnili žáci 2.C úkoly projektu Podzim, který je součástí celoročního projektu Roční doby. Cílem projektu bylo zábavnou formou upevnit a prohloubit poznatky o podzimu. Projekt zasahoval do prvouky, výtvarné výchovy, matematiky, českého jazyka a do předmětu člověk a svět práce. Jeden z prvních úkolů byl vyrobit draky. Draci se dětem povedli. Děti si pro ně vybraly  různé barvy , a proto draci vypadali stejně hezky jako podzimní příroda. O drakovi si děti povídaly a popisovaly ho. Mezi důležité úkoly patřilo poznávání ovoce a zeleniny. Z dalších úkolů uvádím: barevné počítání při matematice, řešení hádanek ,  čtení a vyprávění pohádky „O kaštanu, který se trápil“. Myslím si, že většina žáků získala díky projektu dobré znalosti.

číst celou aktualitu

Duchové a čarodějnice v 5.Bautor Jana Řezáčová, publikováno 23.11.2015 v 21:24

Duchové a čarodějnice v 5.B

V úterý 27.10. seděla v 5 .B místo dětí strašidla. Duchové a čarodějnice celý den soutěžili a plnili úkoly spojené s Halloweenem.

číst celou aktualitu

Minulý školní rokautor Mgr. Karel Denk, publikováno 14.10.2015 v 19:22

     Chceme-li hodnotit školní rok na škole tak velké jako je ta naše, nevyhneme se různým úhlům pohledu na dění ve škole.
     První a pro nás učitele a zaměstnance školy nejdůležitější je hodnocení ze strany žáků a rodičů. Každý rok dáváme dotazníky rodičům žáků 3. 5. 7. a 9. tříd. Máme tak poměrně slušný vzorek toho, jak nás rodiče a žáci vnímají. Někteří rodiče to možná považují za zbytečné, ale my se doopravdy snažíme po vyhodnocení dotazníků pracovat na tom, aby problémy, které se objeví, byly odstraněny. Zatím se nám to celkem daří, ale musíme si zároveň přiznat, že prostor pro zlepšení je ještě dostatečně velký. V některých třídách musíme určitě pracovat na tom, aby se děti   ve škole cítily bezpečně a chodily do školy bez obav a strachu z kolektivu, ostatních dětí, učitelů nebo nějakého předmětu. Velká část rodičů vnímá pozitivně naši snahu o zlepšení a myslí si, že celkově se činnost školy zlepšuje. Další nemalá část rodičů by přivítala vydávání čtvrtletního tištěného zpravodaje o činnosti školy. Máme sice pravidelně aktualizované internetové stránky, ale začneme uvažovat o tom, jestli příští školní rok nedáme šanci některým šikovným žákům, aby pod vedením takový čtvrtletník při volnočasových aktivitách připravili. S prací školní jídelny a školní družiny panuje u rodičů i dětí převážně spokojenost. Jídelna v současné době vstoupila do projektu „Zdravá školní jídelna“. Uvidíme, jaká bude reakce strávníků   na nové kombinace surovin a způsoby přípravy jídel. Vybavení školy je mezi rodiči i žáky vnímáno také velmi dobře. I zde se snažíme situaci neustále vylepšovat. Podařilo se nám pod záštitou města společně s ostatními klatovskými školami uspět s projektem na modernizaci vybavení školních dílen, učebny mechatroniky a učebny informatiky na 1. stupni. Změnu poznají žáci už příští školní rok.

číst celou aktualitu

Školu navštívila delegace z města Polevskojautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 14.10.2015 v 18:24

Školu navštívila delegace z města Polevskoj

V úterý 13. října k nám zavítala delegace z Ruské federace, z našeho družebního města Polevského. Paní ředitelka školy, se kterou máme družbu, místostarosta města Polevkoj, paní ředitelka ZUŠ a další hosté. Delegaci doprovázel pan ing.František Strnad, předseda Česko – ruské společnosti v Klatovech. Ruštináři se sešli na druhou vyučovací hodinu v učebně 221. Pozdravili ruským pozdravem zdrástvujtě  a pak už jsme pozdrav ťukali ruskou klávesnicí na interaktivní tabuli. Zazpívali jsme si slavnou Kaťušu. Zarecitovali básně, se kterými jsme vyhráli Puškinův památník v Plzni. Zahráli scénku, která postoupila až do celostátního kola v Praze. Pak následovala spousta otázek a hodina nám tak velmi rychle utekla. Ale hlavně jsme slyšeli opravdovou živou ruštinu.

číst celou aktualitu

Naše škola má jméno i v Jekatěrinburguautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 14.10.2015 v 18:12

Koncem školního roku 2015 jsme provedli jako první na naší škole, ale i v Klatovech, videokonferenci v ruštině s naší družební školou z Polevskoje. Napsali o ní do AVD REVUE v Jekatěrinburgu svou první reportáž. Vše nám tenkrát vyšlo na jedničku - bez jediné chybičky. V současné době v Jekatěrinburgu pod vedením pana magistra Radana Kapuciána vychází již druhá reportáž, kterou napsala naše žákyně – ruštinářka Natálie Kalinová z 8. A. Velice zajímavě referovala o svém pobytu v družebním městě Polevskoj. Krátká ukázka:

číst celou aktualitu

Setkání s výtvarníkemautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 14.10.2015 v 18:02

Setkání s výtvarníkem

Žáci třetích tříd využili nabídku klatovské knihovny a zúčastnili se 7.10. 2015 setkání s výtvarníkem panem Václavem Sikou, který pochází z Domažlic. Pořad byl vytvořen u příležitosti 50. výročí pohádkových Večerníčků. Děti se dozvěděly zajímavosti o výtvarném zpracování pohádek. V závěru besedy proběhla tvořivá dílna, v které se děti samotné pokusily o ilustraci k představené pohádce. Beseda i dílna děti velmi zaujaly. Z  výsledných prací pan Sika vybral několik ilustrací a jejich autoři dostali drobnou odměnu.   

číst celou aktualitu

Basketbalový turnajautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 01.10.2015 v 19:52

Basketbalový turnaj

K oslavám 80. výročí existence basketbalu v Klatovech přispěla naše škola průběžným dopoledním turnajem, při kterém se postupně vystřídala mužstva celé naší školy. Všichni hráli s velkým nasazením a odhodláním.  Společné dopoledne si malí i větší basketbalisté velmi užili.

číst celou aktualitu

Zájezd do Velké Británieautor Mgr. Jaroslava Kubernátová, publikováno 16.06.2015 v 18:13

Zájezd do Velké Británie

Podobně jako další školy na Klatovsku i naše škola již poněkolikáté uspořádala výlet do Velké Británie. Letos se zájezdu zúčastnilo 45 žáků 7. až 9. ročníku. Během několika dnů měli žáci možnost na vlastní oči vidět místa, o kterých se učí při hodinách angličtiny.

číst celou aktualitu

Atletický trojboj 1. a 2. třídautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 16.06.2015 v 18:09

Atletický trojboj 1. a 2. tříd

V pátek 12. 6. se vybraní žáci 1. a  2. tříd zúčastnili atletického trojboje. Závody proběhly za velmi pěkného počasí. Na malé závodníky nejdříve čekal běh na 50 m, následoval hod kriketovým míčkem a skok daleký. Všichni se moc a moc snažili, ale vyhrát nemohli všichni. Nakonec se z prvního místa radovali Hozmanová Kristýna (1. A), Doležal Štěpán (1. A), Chaloupková Lucie (2. B) a Louda Filip (2.C). Fotografie najdete v naší fotogalerii.

číst celou aktualitu

Společně proti násilí a závislostemautor Mgr. Y. Nováková, žáci 8. tříd, publikováno 11.06.2015 v 05:11

Společně proti násilí a závislostem

Třetí květnový týden jsme se zúčastnili česko-německého projektu „Prevence násilí a závislostí“ v Hirschbachu.  15 dětí osmého ročníku naší školy trávilo společně čas s dětmi z družební školy Konrad-Adenauer-Schule v Rodingu. Projekt vedený spolkem Jupiter 49°33‘5‘‘ si klade za cíl podporovat přátelskou a nenásilnou formou vztahy mezi mládeží a zároveň posilovat vědomí odpovědnosti a týmové spolupráce.

číst celou aktualitu

Telemostyautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 04.06.2015 v 21:14

Telemosty

První videokonference v ruštině na naší škole Skype online. Technika zapracovala na výbornou, spojení se nám povedlo propojit do našeho družebního města Polevského. Ve čtvrtek 4. června jsme uvítali na naší škole předsedu Česko – ruské společnosti v Klatovech pana Františka Strnada a hosta z Polevského - Ludmilu Sergejevnu Panfilovou. Uvítali jsme hosty a Ludmila Sergejevna vyprávěla o systému vzdělávání v Rusku.

číst celou aktualitu

ARS Poetika - celostátní koloautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 04.06.2015 v 21:05

ARS Poetika - celostátní kolo

3. června scénka v ruštině Bukva Ja měla v Praze úspěch. Sklidila velký potlesk publika. Děkuji tak všem žákům, kteří reprezentovali naši školu od školního až po celostátní kolo: Hedvice Papayové, Natálii Kalinové, Valérii Ponocné, Natálii Smutné, Kateřině Hlaváčkové a Alešovi Bosákovi. Také chci touto cestou poděkovat panu Františkovi Strnadovi a Lence Strnadové za odvoz našich dětí do Prahy.

číst celou aktualitu

Jak se žilo našim prarodičůmautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 04.06.2015 v 20:59

Jak se žilo našim prarodičům

Jak se žilo našim babičkám a dědům – soutěž, ve které si velmi pěkně vedla děvčata z naší školy. 2. června jsme byli pozváni na Katedru historie při Fakultě pedagogické v Plzni a jménem odborného střediska SOHI (Society of Oral History), kde nám byly slavnostně předány ceny. V aule fakulty se sešlo 35 žáků z různých škol. Mezi žáky gymnázií byla děvčata naší školy jediná, která zastupovala základní školy.

číst celou aktualitu

Děti mezi pirátyautor Mgr. Hana Kováříková, publikováno 31.05.2015 v 22:05

Děti mezi piráty

V pátek 29.5. se děti z 1. stupně naší školy ocitly jako na pirátské lodi Klatovská perla. Aby byly přijaty mezi piráty, musely splnit osm úkolů, například projít se po prkně smrti, najít ztracené perly, složit roztrhanou mapu, ulovit ryby nebo chobotnice, naučit se, k čemu budou na moři potřebovat dalekohled, hák nebo meč. Úkoly plnily pod dohledem zkušených pirátů (žákyně 9.B),  které vedl kapitán Dřevěná noha (paní učitelka P. Bőhmová). Po úspěšném splnění všech úkolů dostaly děti balíček a pirátskou smlouvu. V balíčku našly drobné dárky a dobroty. Mezi piráty se všem líbilo a odcházely spokojené. Žáci a učitelé 1.stupně děkují všem organizátorům za přípravu akce. 

číst celou aktualitu

Atletický čtyřboj - krajské fináleautor Mgr. Václav Šelmát, publikováno 31.05.2015 v 21:51

Atletický čtyřboj - krajské finále

Ve středu 27.5.2015 se v Tachově uskutečnilo krajské finále v atletickém čtyřboji, kde naší školu reprezentovalo družstvo starších žákyň ve složení: Lucie Tůmová, Sarah J. Kovaříková, Michaela Maryšková, Tereza Vizingerová a Nikola Veselá. Děvčata si ve velmi chladném počasí, které provázelo celou soutěž, vedla úžasně.

číst celou aktualitu

Děvčata přivezla bronz z republiky v basketuautor Mgr. Václav Šelmát, publikováno 31.05.2015 v 21:39

Děvčata přivezla bronz z republiky v basketu

Osmičlenné družstvo žákyň ze ZŠ Klatovy Plánická ul. si splnilo sen a přivezlo bronzové medaile a pohár ministra školství za třetí místo v Republikovém finále základních škol v basketbalu v Jindřichově Hradci. V duchu mota a pokřiku „ Co chceme? – Vyhrát! Co pro to uděláme? -Všechno!“ se odehrával krásný sen, který 29.-30. dubna došel naplnění.

číst celou aktualitu

Basketbal - mladší minižáciautor Ing. Jaroslav Svojanovský, publikováno 31.05.2015 v 21:37

Basketbal - mladší minižáci

Jsem velice šťasten, že vám mohu sdělit, že níže jmenovaný žák Vaší školy se během uplynulého prvního květnového víkendu stal vícemistrem České republiky v basketbalu v kategorii mladších minižáků. Jedná se o  žáka  Samuela Šnora.  Na Národním finále mladších minižáků v Písku, při účasti 12 nejlepších družstev z celé České republiky, obsadil náš tým BK KLATOVY 2.místo a odvezl si stříbrné medaile i stříbrný pohár.

číst celou aktualitu

Sběr víček pro Ondruautor Mgr. Jaroslava Sejpková, publikováno 31.05.2015 v 21:19

Sběr víček pro Ondru

Žáci 5.B sbírají již třetím rokem plastová víčka od PETlahví, která by jinak skončila v odpadu, aby přispěli na dobrou věc. Letos je odevzdali pro  zdravotně postiženého sedmiletého Ondru Duška z Ostrova, aby mu tím pomohli  s financováním rehabilitačního pobytu v lázních v Klimkovicích u Ostravy. Reportáž  jste mohli vidět i v televizních zprávách. Jistě se zapojí i další třídy.

číst celou aktualitu

Čtení pomáháautor Jana Řezáčová, publikováno 31.05.2015 v 21:04

Čtení pomáhá

Kluci a děvčata ze 4. tříd se zapojili do charitativního projektu Čtení pomáhá. Za každou přečtenou knihu získávají na své konto 50 Kč a peníze pak věnují na některý z projektů na pomoc nemocným dětem nebo starým lidem. Každý poslední pátek v měsíci si o přečtených knihách povídají a společně čtou. Pustili se také do tvorby třídní encyklopedie.

číst celou aktualitu

Adopce v ZOO již pojedenáctéautor Mgr. Jaroslava Sejpková, publikováno 10.05.2015 v 20:34

Adopce v ZOO již pojedenácté

Naše škola se v letošním roce již pojedenácté zapojuje do adopce zvířete v ZOO v Plzni. Vybranými finančními příspěvky pomůžeme uhradit náklady pro dané zvíře. V minulých letech jsme adoptovali tato zvířata: želvu, pár tygříků, pár pelikánů bílých, krokodýly siamské, zebru, velblouda, osla a další. Úkolem projektu je oslovit ostatní spolužáky k adopci dalšího zvířete. Všem, kteří přispěli, děkujeme.
   Žáci 5. tříd ve svém projektu navazují na učivo přírodovědy, kde se seznámili s živočichy, kteří se vyskytují v jednotlivých podnebných pásech. Projekt jim také umožňuje ověřit si  i význam zoologických zahrad. Tomuto tématu se věnují i v jiných předmětech - v českém jazyce, ve výtvarné výchově, v hudební výchově.

číst celou aktualitu

Pomoc pro psí útulek v Klatovechautor Mgr. Jaroslava Sejpková, publikováno 10.05.2015 v 20:09

Pomoc pro psí útulek v Klatovech

 V letošním roce žáci 5. tříd uspořádali sbírku na pomoc pro Psí útulek v Klatovech. Vyzvali všechny spolužáky, aby přinesli nejen pamlsky, ale i jiné materiální věci, které pejsci v útulku potřebují. A děti se opravdu snažily! Sešlo se velké množství krmiva, hraček, dek a ostatních věcí pro psí útulek. Bylo jich takové množství, že je děti ani neunesly a musely být odvezeny autem. Celá akce všechny nadchla. Je potěšitelné, že nemyslíme jen na sebe a není nám lhostejný osud opuštěných zvířat.  Všem, kteří přispěli a podíleli se na sbírce, děkujeme.

číst celou aktualitu

Den narubyautor Tereza Drozdová, 8.A, publikováno 14.04.2015 v 19:59

Na aprílový den - 1.4. 2015 zorganizoval žákovský parlament akci s názvem "DEN NARUBY", která byla určena žákům 2.stupně. V čem spočívala? Děvčata se převlékla za chlapce a z chlapců se pro tento den stala děvčata. Akce se setkala s úspěchem, zapojilo se nejen mnoho žáků, ale i někteří učitelé. "DEN NARUBY" je naplánován i na příští rok a již teď jsou připravena některá vylepšení.

číst celou aktualitu

Srdce s láskou darovanéautor Růžena Krůsová, publikováno 24.03.2015 v 20:55

Koncem listopadu byla vyhlášena celostátní výtvarná a literární soutěž firmou ANTECOM s. r. o., vydavatelem časopisu AGE, společností OPTYS, spol. s. r. o. a Studiem Ypsilon. AGE je časopis o mezigenerační spolupráci a životních hodnotách. Soutěž podporovala tradiční lidské hodnoty, jako jsou rodina, přátelství, vzájemná úcta, láska. Podporovala také týmovou spolupráci, rozvoj dovedností dětí a radost z vlastnoručně vyrobených výrobků i z darování, sdílení radosti v kolektivu. Byla krátce zmíněna i v pořadu Zprávičky v České televizi. Soutěžní byla jedna fotografie vyrobeného srdce (nebo srdcí) a jeden literárně zpracovaný text libovolného žánru, z něhož bylo zřejmé, komu je srdce určeno a proč?

číst celou aktualitu

Den na sněhuautor Mgr. R. Bočková, Mgr. R. Šťastná, J. Řezáčová, publikováno 06.02.2015 v 11:31

Den na sněhu

Děti z 2. až 5. tříd si den před vysvědčením užily sportovních radovánek. Mohly si vybrat, které zimní aktivity se zúčastní: bruslení, lyžování nebo zimní vycházka. Kupodivu největší zájem byl o zimní vycházku do přírody.

číst celou aktualitu

Vypouštění balónkůautor Václava Brožíková, publikováno 02.01.2015 v 21:34

Vypouštění balónků

V pátek 12. 12. 2014 se školní družina zapojila do celorepublikové akce „ Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi“ o překonání rekordu z roku 2008. Akce se konala na náměstí.

číst celou aktualitu

10 let od vstupu ČR do EUautor Mgr. Hana Pšajdlová, publikováno 19.05.2014 v 20:45

10 let od vstupu ČR do EU

Toto výročí připomínáme v rámci našeho projektu „Den Evropy“ dvěmi akcemi. První se uskutečnila v pátek – 9. 5. (Den EU) v učebně zeměpisu. Žáci 8. ročníku připravili soutěž, která prověřila vědomosti o České republice, odpovědi jsme hledali i na otázky o jednotlivých státech EU. Do soutěže vyslala každá třída (6., 7. a 9.) dva zástupce, ti ve smíšených skupinkách sbírali body pro co nejlepší umístění. Za své znalosti byli soutěžící odměněni drobnými dárky s tématikou EU.

číst celou aktualitu

Vikingové ve školeautor Mgr. Yvona Nováková, publikováno 26.02.2014 v 19:37

Vikingové ve škole

Jak žili Vikingové? Proč měli tři jména? Jaké zbraně používali a s kým bojovali? Kdo byl Odin? Na tyto a další otázky dostaly děti 4. – 9. tříd odpověď při představení projektu Faber manželů Pěnkavových.

číst celou aktualitu

Preventivní aktivity studentů pro žákyautor Mgr. Jaroslava Šauerová, publikováno 14.02.2014 v 08:46

Preventivní aktivity studentů pro žáky

Studenti 1. ročníku zdravotního lycea OA a SZŠ Klatovy přišli s dobrým nápadem uspořádat pro své jen o málo mladší kamarády interaktivní preventivní akce.

číst celou aktualitu

Víčka pro Eliškuautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 05.01.2014 v 19:51

Víčka pro Elišku

Poslední týden před Vánocemi žáci 5. A předali víčka od PET lahví, která několik měsíců sbírali pro  Elišku. Ta mají této postižené holčičce dát novou šanci pro zlepšení jejího života díky podstoupení léčby v Egyptě. Páťáci se přesvědčili, že není snadné shromáždit takové množství víček. Často se do sbírání zapojili i příbuzní dětí. Všichni jsou ale rozhodnuti v této akci pokračovat. Můžete se zapojit i vy.

číst celou aktualitu

Výrobky pro Oblastní charitu v Klatovechautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 05.01.2014 v 19:41

Výrobky pro Oblastní charitu v Klatovech

Žáci, kteří pracují už druhým rokem v kroužku  PRÁCE S PŘÍRODNÍMI MATERIÁLY, předali 16. 12. 2013 do rukou ředitelky Oblastní Charity Klatovy paní Bc. Malkusové drobné výrobky, ozdoby ze včelího vosku.

číst celou aktualitu

Hudební nástroje - miniaturyautor Růžena Krůsová, publikováno 05.01.2014 v 19:35

Hudební nástroje - miniatury

Na podzim byla vyhlášena soutěž pro 6. třídy: Svět hudebních nástrojů – miniatury. Žáci vyrobili nádherné miniatury hudebních nástrojů funkčních i nefunkčních, různého materiálu, různých barev.

číst celou aktualitu

Projekt Klatovyautor Mgr. Eva Hlavatá, publikováno 24.11.2013 v 22:27

Projekt Klatovy

Dne 21. 11. 2013 proběhl v 3. A projekt "Klatovy", ve kterém si žáci zopakovali probrané učivo z prvouky. Luštili křížovku, skládali puzzle a řešili rébusy, týkající se města Klatov.

číst celou aktualitu

Bezpečná cesta do školyautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 10.10.2013 v 05:05

Bezpečná cesta do školy

Ve středu 9. 10. se žáci z naší školy zúčastnili akce Policie ČR zaměřené na bezpečné chování chodců v silničním provozu. Nechyběli ani žáci z pátých tříd, kteří si nejprve zopakovali teorii a poté odešli se svými učitelkami vše vyzkoušet do skutečného provozu.

číst celou aktualitu

Další setkání s německými kamarádyautor Mgr. J. Kantorová, Mgr. V. Luňáčková, publikováno 18.06.2013 v 20:38

Další setkání s německými kamarády

13.6.2013 se uskutečnilo setkání našich a německých žáků z Rodingu. Plzeňský „Tandem“ pro nás připravil seznamovací hry na plzeňském náměstí a pak se vytvořily česko-německé skupiny, které plnily úkoly v centru města. Po vyhodnocení soutěže jsme ještě společně navštívili ZOO, došlo i na výměnu adres a v 15.00 jsme se rozloučili. Třináctka nám nepřinesla žádnou smůlu!! Podobných setkávání snad bude více. Na jaro plánujeme společný pobyt ve Waldmünchenu. A jak hodnotí tuto akci naši žáci?

číst celou aktualitu

Za poznáním Prahyautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 14.04.2013 v 08:58

Za poznáním Prahy

Ve čtvrtek 4. dubna 2013 jsme vyjeli za poznáním Prahy. Zvolili jsme cestování vlakem, neboť jsme mohli využít speciální tarif 120 korun tam i zpět. Doporučujeme i ostatním školám.
V první části exkurze jsme navštívili turisticky nejznámější místa Prahy. Staroměstské náměstí, Valdštejnskou zahradu a Pražský hrad. Líbila se nám Zlatá ulička,Vladislavský sál, nebo i krypta pod Katedrálou sv. Víta. Také jsme osobně zkontrolovali vlajku Evropské unie, která zavlála v sídle českého prezidenta den před tím.
V druhé části výletu jsme navštívili Českou národní banku. V jednom z trezorů je vybudována expozice o penězích. Viděli jsme pohromadě tunu zlata v ceně jedné miliardy korun a mohli jsme si vzít do ruky zlatou cihlu. Je opravdu pěkně těžká. Škoda jen, že se tam nesmí fotografovat.

číst celou aktualitu

O sladký košíkautor Václava Toušová, publikováno 31.03.2013 v 08:25

O sladký košík

Vedoucí školní jídelny vyhlásila další kolo tématické výtvarné soutěže, tentokrát pod názvem O sladký košík. Práce byly velmi pěkné, všechny zdobí naši školní jídelnu.

číst celou aktualitu

Návštěva Ruskaautor Pavla Vítková 7. B, Karolína Olšavská 7.A, publikováno 18.11.2012 v 14:44

Návštěva Ruska

Také v letošním roce šest dětí z naší školy bylo vysláno v červenci na letní pobyt ruského jazyka do družebního města Polevskoj. Česko – ruská společnost nám již druhým rokem umožňuje a zajišťuje tyto nádherné pobyty v Rusku, Sverdlovské oblasti, v městečku Gorodok solnca. Pan František Strnad, předseda klatovské organizace a „naše maminka v Rusku“ paní Mlynaříková nás doprovází na cestách po oblasti Polevského. V červnu se schází s rodiči na schůzkách ve škole a rodiče informují o celém pobytu.

číst celou aktualitu