Základní škola Plánická Klatovy

Ze života školy

Okresní finále ve florbaleautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 02.12.2022 v 09:47

V pátek 18.listopadu se v tělocvičně ZŠ Čapkova konala rozhodující utkání letošního ročníku florbalového turnaje starších žáků. Postup do tohoto turnaje si vybojovalo v okrsku dne 4. listopadu družstvo starších žáků a velmi úspěšně naši školu reprezentovalo. Šest účastníků bylo rozlosováno do dvou skupin po třech a ve skupinách každý tým odehrál dvě utkání. Naši obě utkání vyhráli a v semifinále hráli s druhým týmem skupiny B. To jsme vyhráli také a postoupili do finále. Do posledního utkání nevstupovali naši jako favorité, ale povedlo se dát důležitý první gól a soupeřům z ZŠ Tolstého se začala na florbalky vkrádat nejistota. Naši naopak hráli klidně, s přehledem a přidali i další góly. Ve finále zvítězili 3 : 0 a zaslouženě získali pohár pro vítěze a zlaté medaile.

Reprezentovali: Slaboch M. , Sokola Š. ,Stegner M.,Schmiedt W.,Kodyš J., Šlof J., Toman V., Zástěra M., Hošek M., Hozman D., Jonáš J., Klouda P., Behenský D. 

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a věříme, že starší žáci nás budou dobře reprezentovat i v krajském kole. To bude 5. prosince v Rokycanech.

číst celou aktualitu

Vlaštovkiáda ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 09.11.2022 v 12:39

Vlaštovkiáda ve školní družině

Dne 13. 10. 2022 se žáci školní družiny loučili s létem „Vlaštovkiádou“. Žáci si ve školní družině vyrobili papírovou vlaštovku a krásně si ji vybarvili. Soutěž v letu vlaštovky proběhla na školním hřišti. Nejlepší závodníci byli Sláma O. (8. 40 m),Huszár K. (8. 00 m) a Ondruš T. (7. 90 m). A Hamhalterová L. (7. 60 m), Reitmaierová B. (6. 00 m) a Šobrová V. (5. 20m). Počasí soutěži přálo. Všem blahopřejeme.

číst celou aktualitu

Kurz – Mínus na plus s Amosemautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 09.11.2022 v 12:37

Kurz – Mínus na plus s Amosem

Soudržnost, vzájemná pomoc, schopnost překonávat překážky s podporou druhých ale i zábava a hry. To jsou pojmy, které charakterizují dvouhodinový program organizace Hope4kids, který měli možnost prožít žáci letošních šestých tříd. Pod vedením paní lektorky Renaty Mrázové a za účasti svých třídních učitelů se žáci seznámili nejen se zajímavými fakty ze života J.A. Komenského, ale zároveň si uvědomili, jak důležitá je pomoc blízkých v obtížných životních situacích. Dozvěděli se, že i těžké chvíle lze překonat a problémy společně vyřešit.

číst celou aktualitu

Projektový den 5.Cautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 21.10.2022 v 11:20

Projektový den 5.C

Dne 6.10. 2022 se žáci 5.C vydali do spřátelené základní školy v Měčíně a využili tak nabídku účasti v projektovém dnu s využitím nově zrekonstruovaných učeben a tělocvičny. Pracovali jsme ve třech skupinách, které se postupně vystřídaly v učebně přírodních věd, kde vedl výuku Mgr. Zahálka, v multimediální učebně byla výuka anglického jazyka s využitím nové počítačové techniky a sluchátek s porty vedená Mgr. Toušovou a v tělocvičně si žáci poměřili síly s kamarády z Měčína ve florbalu, tuto část vedla Mgr. Zámečníková. Praktická výuka s využitím programu PASCO pro zjišťování fyzikálních veličin i řízené rozhovory v angličtině, při kterých se dozvěděli zajímavosti o našich olympionicích, ale i o nových kamarádech, všechny velmi zaujala. Poděkování patřilo na závěr i paní ředitelce Mgr. Václavě Čejkové za umožnění této akce, která dětem v obou ZŠ umožnila získat nové vědomosti i kamarády.

Fotografie najdete ve fotogalerii školy.

číst celou aktualitu

Turnaj chlapců ve florbale - fináleautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 21.10.2022 v 11:07

V úterý 18. října se v tělocvičně na  Vodojemu konala  utkání letošního přeboru školy. Nejdříve se odehrála utkání mezi osmáky (deváťáci již měli odehráno před týdnem.) a pak se hrálo play off o celkové pořadí. Nejprve se hrálo o 5. až 6. místo. V tomto utkání celkem jasně 9. A přehrála 8. B výsledkem 5 : 0. V následujícím utkání třetí místo vybojovala 8.C nad 9. B výsledkem 3 : 1. Poslední utkání zase s přehledem vyhrála 9.C nad 8. A výsledkem 5 : 0.
Celkové pořadí:   1.místo    9.C      
                          2.místo    8.A
                          3.místo    8.C             
                          4.místo    9.B    
                          5.místo    9.A   
                          6.místo    8.B
                          7.místo    9.D      
Věříme, že vybraní žáci nás budou dobře reprezentovat v okresním přeboru.

číst celou aktualitu

Krajské finále v přespolním běhuautor Mgr. Václav Šelmát, publikováno 21.10.2022 v 10:59

Krajské finále v přespolním běhu

Ve čtvrtek 13. října se uskutečnilo Krajské finále v přespolním běhu základních škol v Plzni v Borském parku. Naší školu reprezentovali hoši 8.-9. ročníků, kteří si svůj postup vybojovali v Nýrsku na okresním kole. Družstvo,  na 3 kilometry dlouhou trať, nastoupilo ve složení Matias Stegner, Josef Šlof, Martin Slaboch, Jan Kaňák, Tomáš Král a Štěpán Sokola. 

číst celou aktualitu

Okresní finále v atletickém čtyřbojiautor Mgr. Václav Šelmát, foto D. Šantorová 9.C, publikováno 21.10.2022 v 10:48

Okresní finále v atletickém čtyřboji

26. a 27. září pořádala naše škola okresní finále v atletickém čtyřboji. Na organizaci a pořádání se podíleli všichni učitelé tělesné výchovy, včetně pana ředitele a žáci devátých ročníků. Společnými silami se podařilo, i přes nepřízeň počasí, uspořádat velmi pěkný atletický závod. Závodů se zúčastnilo 12 škol z celého okresu v kategorii chlapců a 13 škol v kategorii dívek, což byla v posledních letech rekordní účast. Atletický čtyřboj je soutěž družstev, které tvoří 5 žáků jedné školy. Žáci v jednotlivých atletických disciplínách sbírají body za své výkony a družstvo s největším součtem bodů vítězí. V pondělí a úterý se závodilo v běhu na 60 m, který absolvovali všichni závodníci a závodnice. Naši hoši i dívky patřili mezi sprintery k těm nejlepším. Poté se družstvo rozdělilo na pomyslnou polovinu, tedy 3:2 a začaly technické disciplíny, skok vysoký, skok daleký, vrh koulí a hod míčkem. Po skončení technických disciplín se sečtením bodů vytvořilo průběžné pořadí, podle kterého se nasazovalo do závěrečných vytrvalostních běhů na 1000 m hochů a 800 m dívek, které absolvovalo opět celé družstvo. 

číst celou aktualitu

Němčina nekoušeautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 10.06.2022 v 09:43

Němčina nekouše

V letošním školním roce se naše škola po dvouleté přestávce opět zapojila do projektu „Němčina nekouše“ od Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem. Díky jejich nabídce jazykové animace měli žáci čtvrtého, šestého a sedmého ročníku možnost zažít trochu netradiční hodiny německého jazyka. Hodiny plné her, soutěží a kvízů si žáci nejen užili ale zároveň zábavnou formou rozšířili své znalosti němčiny. Zajímavé informace pak určitě přispěly ke zvýšení zájmu žáků o řeč a kulturu našich blízkých sousedů.

číst celou aktualitu

Na vlastní chuť - Den Evropy 6. ročníkautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 31.05.2022 v 13:53

Na vlastní chuť - Den Evropy 6. ročník

Den Evropy, který se připomíná 9. května, v letošním roce zažili žáci 6. ročníku doslova na vlastní chuť. Protože většina se učí jako druhý cizí jazyk němčinu, vařili podle německých a rakouských receptů. Německé tradiční jídlo Eintopf a rakouský sladký Kaiserschmarn. Ve skupinkách se ve všech třídách jídla podařila. Někteří si recepty odnesli domů. Podařilo se nám přirozeně propojit výuku zeměpisu a cizího jazyka. Žáci měli možnost se poznat i trochu jinak než při běžné výuce, byly to příjemně prožité hodiny.

 

číst celou aktualitu

Spolupráce s gymnáziem - projekt IROPautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 25.05.2022 v 13:36

Spolupráce s gymnáziem - projekt IROP

Na základě memoranda o spolupráci se žáci 8. ročníků naší školy opět zúčastnili projektových vyučování na klatovském Gymnáziu . Akce se uskutečnila ve dvou dnech a byla zaměřena na biologii, anglický jazyk, informatiku a fyziku. Program nabízel žákům rozšíření jejich vědomostí o oblasti, se kterými se v běžné výuce příliš nesetkávají. Žáci se seznámili se základy fotografování v ateliéru i v přírodě. Vyzkoušeli si programování robotické stavebnice Lego Mindstorms. Procvičili si angličtinu v moderní jazykové učebně a dozvěděli se mnoho zajímavostí o cestování do anglicky mluvících zemí. Přírodovědný blok byl zaměřen na práci s mikroskopem a zábavné chemické pokusy. Žáci pracovali ve skupinkách a s velkým zaujetím. Celý program se velmi povedl a všichni se těšíme na další spolupráci.

Fotografie najdete ve fotogalerii.

číst celou aktualitu

Přebor prvního stupně ve šplhuautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 25.05.2022 v 13:34

Přebor prvního stupně ve šplhu

Ve středu 18.5. 2022 se v tělocvičně naší školy konal přebor 1. stupně ve šplhu. Do soutěže se z třídních kol kvalifikovalo 40 žáků z 2. -5. ročníků. Všichni předvedli hezké sportovní výkony a pomohli k hezké závodní atmosféře. Do povzbuzování se zapojili i žáci 3.A. Na prvních třech místech se v kategorii 2. - 3. ročníků umístili:  A. Proftová a I. Pop, druzí byli K. Roman a  R. Janov a 3. E. Balvínová a D. Frolík. V Kategorii 4. - 5. ročníků se na 1.místě umístili B. Lukešová a C. Yakov, na 2. místě L. Schnöderflerová a J. Kovařík. 3. příčky obsadili N. Gulutová a J. Krammer. 

číst celou aktualitu

Fotbalový turnaj Mc Donald's Cupautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 25.05.2022 v 13:32

Fotbalový turnaj Mc Donald's Cup

Na přelomu dubna a května se naši malí fotbalisté zapojili do zápasů turnaje Mc Donald ‘s Cup. Zápasy sehráli žáci v kategoriích 1.-3. tříd a 4.-5. tříd. Starší žáci se v okrskovém kole umístili na krásném druhém místě.  4.A – T. Ryneš , M. Valenta, O. Veselý, T. Svoboda, 4.B - M. Bořánek, S. Šandová, D. Veselý, T. Tancoš, T. Goldhamer.

Ještě větších úspěchů se podařilo dosáhnout dětem z 2. a 3. ročníků. Přes okrskové a okresní kolo postoupily až do kola krajského, které se konalo 13. května v Plzni. Ve velké konkurenci družstev z celého Plzeňského kraje se děti umístily na skvělém 6. místě. 2.A -N. Müllerová, J. Pintíř,  2.B – O. Ryneš,  D. Kolář, 2.C – M. Běloušek, T. Ondruš, P. Cvachovec, O. Sláma, 3.B – L. Král, I. Pop, J. Němeček.

Fotografie najdete ve fotogalerii.

číst celou aktualitu

Štafetový pohárautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 25.05.2022 v 13:28

Štafetový pohár

V pátek 29. 4. 2022 se naše škola již tradičně zúčastnila štafetového poháru, který se konal na atletickém stadionu v Klatovech. Závodu se účastnily smíšené štafety žáků 2. -5. tříd. Své síly děti měřily v závodech 8 x 100m a 8 x 200m. Ve velké konkurenci se nakonec umístily na 5. místě. Součástí běžeckých závodů jsou i doplňkové disciplíny - skok daleký z místa a hod medicinbalem. V těchto disciplínách získali zlaté medaile Ivan Pop ze 3.B za hod medicinbalem a skok daleký z místa a Petr Hajnovič z 5.A za hod medicinbalem. Vítězům blahopřejeme a všem zúčastněným dětem děkujeme za vzornou reprezentaci školy. (2.C – E. Toušková, V. Šobrová, P. Cvachovec, 3.B - E. Bratasyuk, Z. Prunerová, J. Němeček, L. Král, I. Pop, 4.B - S. Šandová, 4.C – N. Gulutová, 5.A – F. Špatenka, P. Hajnovič, 5.B – J. Kovářík, J. Krammer, 5.C – A. Olšavská, N. Kalivodová).

Fotografie najdete ve fotogalerii.

číst celou aktualitu

Den Země 6.Cautor Mgr. Eva Brůhová, Hana Majerová, publikováno 13.05.2022 v 11:34

Den Země 6.C

Pro 6. C na Den Země připravili výborný program v pátek 22. 4. 2022. v lese nedaleko Kladrub zaměstnanci Lesní správy Stříbro Lesů České republiky. Děti se seznámily s nejběžnějšími druhy dřevin, zvířaty. Skvělé bylo vidět i děti, které ve škole nemají příliš příležitostí zažít úspěch a velkou radost z práce, jak nadšeně sází stromky, práce je baví a jde jim od ruky, les je zajímá. Tak kdyby bylo možné použít školní systém známkování, určitě Ing. Slivkové a všem, kdo s námi strávili část dne v lese jednička s hvězdičkou. Ještě jednou moc děkujeme všem za vstřícnost, prostě krásně a užitečně strávený čas.

číst celou aktualitu

Miniprojekt ve 4.Bautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 13.05.2022 v 11:30

Miniprojekt ve 4.B

Dne 6.5.2022 se žáci třídy 4.B zúčastnili netradiční výuky přírodovědy, kterou si pro ně připravila spolužačka Julie Štampachová se svojí sestrou Anežkou. Do třídy přinesly pro spolužáky ve velkém plastovém boxu dvě krásná týdenní kachňata, jejichž chovu se věnuje jejich rodina. Žáci si vyslechli spoustu zajímavých informací o chovu kachen ve velkém. Všichni si měli možnost kachňata zblízka prohlédnout, vyfotit a dokonce si je i pochovat. Vyučovací hodina se dětem moc líbila – i ve třídě zažily kousek dotyku reálné přírody.

číst celou aktualitu

Vlaštovkiáda ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 13.05.2022 v 11:27

Vlaštovkiáda ve školní družině

Dne 24. 3. 2022 vítala školní družina jaro „ Vlaštovkiádou“. Každý žák si v ŠD vyrobil papírovou vlaštovku. Soutěž v letu vlaštovky proběhla na školním hřišti. Nejlepší závodníci byli Kateřina Svobodová/8. 70 m/, Karolína Symovych/8. 60m/ a Václav Kindelmann/8.00 m/.Počasí soutěži přálo. Všem blahopřejeme.

číst celou aktualitu

Barevný týden ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 13.05.2022 v 11:24

Barevný týden ve školní družině

Ve školní družině probíhal od 2. do 6. 5. 2022 barevný týden. Každý den nás provázela jiná barva. Pondělí bylo modré, povídali jsme si o vodě, hledali modré věci. Úterý bylo žluté, malovali jsme sluníčka, vosy. Středa byla červená, věnovali jsme se dopravní výchově, byli na stopované a hledali poklad. Čtvrtek byl zelený, věnovali jsme se ekologii a přírodovědné vycházce. Pátek byl ve znamení duhy.  Týden jsme zakončili diskotékou. Moc jsme si akci užili.

číst celou aktualitu

Recitační soutěž - okresní koloautor Mgr. Hana Laníková, publikováno 13.04.2022 v 11:10

Dne 21.3. proběhlo okresní kolo recitační soutěže. Naši školu reprezentovali Jan Strejc ze 3.B a Melanie Partynglová ze 4.A, která postupuje do krajského kola.

číst celou aktualitu

Den v Egyptěautor Mgr. Yvona Nováková, publikováno 22.02.2022 v 15:18

Den v Egyptě

Se šesťáky jsme v rámci projektového dne strávili celý den v Egyptě - zajímala nás současnost i minulost. Děti pracovaly ve skupinkách, hledaly informace na mapě, doplňovaly pracovní listy, plnily nejrůznější úkoly. Nechyběla ani ochutnávka tradičního egyptského hummusu. Největší ohlas mělo vytvoření mumie. V závěru projektového dne si děti vyrobily v keramické dílně misku ve tvaru egyptské kočky. Celý den se velmi povedl, děti se bavily a pracovaly s chutí.

číst celou aktualitu

Lyžařský zájezd Špičák 2022autor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 22.02.2022 v 15:02

Lyžařský zájezd Špičák 2022
V lednu a únoru mohli žáci 7.tříd po roční pauze způsobené covidem opět prožít týden na horách. Přijeli na lyžařský výcvik do ski areálu na Špičáku, kde se tradičně učili lyžařským dovednostem.  
V pondělí odpoledne se žáci učili základům lyžování na běžkách a užili si i spoustu zábavy. Letos jsme v lednu i únoru měli hodně proměnlivé počasí. Zažili jsme  sluníčko, vítr, sněžení i deště. V lednu pokročilí lyžaři a snowboardisté využili dobrých sněhových podmínek ke zdokonalování oblouků, nebo si jen užívali lyžování v kolektivu. Ve středu jsme tradičně došli k Černému jezeru na běžkách. Všichni se naučili lyžovat tak, že ve čtvrtek byli schopni projet závod ve slalomu. Elektrická časomíra, která je k dispozici pro návštěvníky areálu, nefungovala dobře, tak jsme tentokrát měřili ručně. V únoru se všichni začátečníci naučili lyžovat a někteří dokonce sjeli i celý kopec Špičák po modré sjezdovce. Ve čtvrtek jsme se prošli při výletu tentokrát k Čertovu jezeru. To jsme zvolili s ohledem na počasí. Většina dětí ukázala, že pohyb na čerstvém vzduchu je pro ně fyzicky náročný, ale zvládnutelný. Některé fotografie z pobytu žáků jsou k dispozici na stránkách školy, Všechny jsou ke stažení u p. uč. Vylíta. Zájemci si mohou stáhnout i krátká videa. 
Věříme, že tento způsob pohybu na horách nezanikne i z toho důvodu, že při výletech na běžkách zažijí děti asi nejvíce legrace. 

číst celou aktualitu

Školní kolo recitační soutěže 4. a 5. třídautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 22.02.2022 v 14:55

Školní kolo recitační soutěže 4. a 5. tříd
Na základě  výběru v třídních kolech se dne 17.2.2022 zúčastnilo celkem 12 soutěžících ze 4. a 5. ročníku školního kola recitační soutěže  pro tuto kategorii.
Výkony všech byly velmi pěkné a vyrovnané a je potřeba  poděkovat třídním učitelkám za jejich přípravu. Práce komise,  v které  zasedly Hana Benešová, Jana Bošková  a Hana Laníková, nebyla tedy jednoduchá. K postupu do okrskové kola byli vybráni - M. Partynglová z 4.A, P. Hajnovič z 5.A a J. Pelíšek ze 4.C. Okrskové  kolo recitační soutěže se  uskuteční  po jarních prázdninách - 11.3.2022. Budeme držet  našim recitátorům palce, aby jejich výkon byl co nejlepší a hlavně, aby si soutěž s radostí užili.

číst celou aktualitu

Vánoční návštěva knihovnyautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 22.12.2021 v 12:40

Vánoční návštěva knihovny
Žáci 4.C v poslední předvánoční školní den navštívili dětské oddělení knihovny.  Dozvěděli jsme se o historii a vzniku vánoční tradice a také o zvycích, které k Vánocům patří. Některé z nich jsme si i vyzkoušeli - lití vosku, věštění z hrnečků a krájení jablíčka. Na závěr jsme si prohlédli výstavku betlémů, které byly vyrobeny z velmi rozličných materiálů - korek, vlna, kukuřičné šustí, proužky papíru, látka, keramika i paličkování.
Ve třídě jsme si pak vyrobili dekoraci z pomeranče a hřebíčků, jejich vůně naplnila celou třídu a ještě více posílila naše vánoční těšení.
Přejeme všem krásné Vánoce a pevné zdraví v roce 2022.

číst celou aktualitu

Techmania v rámci "Šablon 3"autor Mgr. Yvona Nováková, publikováno 22.12.2021 v 11:34

Na začátku školního roku jsme úspěšně zakončili Šablony 2 - byla nám schválena závěrečná zpráva o realizaci projektu. Hned od září jsme začali realizovat nové šablony - "trojky". Rozběhly se kluby - čtenářský i klub zábavné logiky, doučování, oblíbené tandemy, projekty ve škole. Díky šablonám pokračuje ve škole v práci i naše školní psycholožka.

I přes nepříliš příznivou epidemiologickou situaci se podařilo třídním učitelkám třech tříd zorganizovat první projekt mimo školu - návštěvu Techmania Science Center v Plzni. Protože se jednalo o různé ročníky, probíhala příprava i samotný průběh pro jednotlivé skupiny dětí trochu odlišně. Děti prvního ročníku absolvovaly program Vodní svět, třeťáci program Reliéf terénu a na šesťáky čekaly fyzikální vlastnosti - program Vlny a Tlak vody. Pracovníci centra dokázali aktivně zapojit všechny. Děti si mohly mimo jiné osahat věci, které jinak v přírodě nelze uchopit. 

číst celou aktualitu

TETRIS DAY - projektový den ve 4.Bautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 22.12.2021 v 11:21

TETRIS DAY - projektový den ve 4.B

Dne 11.11.2021 si žáci 4.B vyzkoušeli, že logické myšlení nebolí. Během projektového dne nazvaného TETRIS DAY připraveného ve spolupráci s IT odborníkem z praxe Ing. Františkem Bočkem si žáci měli možnost odpočinout od klasického učení a hravou formou si výrazně rozšířit znalosti a dovednosti v oblastech využívajících právě logické myšlení. Při kooperativním učení plnili různé úkoly, vzájemně se více poznávali, spolupracovali a utužovali vztahy ve třídě. Bylo vidět, že si tento den děti pěkně užily.

číst celou aktualitu

Turnaj chlapců ve florbaleautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 22.12.2021 v 11:12

V úterý 9. listopadu odpoledne se v tělocvičně na  Vodojemu konal přebor školy  v kategorii starších žáků. Hrálo se systémem každý s každým - v osmých i v devátých třídách. Osmáci měli více zápasů, takže hráli kratší dobu. Pak následovalo play off .
Ze skupiny osmých tříd postoupilo družstvo 8.C pro boj o první místo, družstvo 8.A  pro boj o místo třetí. 8.D bojovala  o 5. místo. Hoši 8.B už do play off nepostoupili a skončili celkově na 7. místě. U deváťáků byla letos nejlepší 9.A, o třetí místo postoupila 9. B  a 9.C bojovala o 5 místo. Utkání play off byla zajímavá, bylo vidět, že deváťáci mají více zkušeností a nakonec osmáky udolali.
 
V  úterý 16. listopadu  pak proběhl přebor školy  v kategorii mladších žáků . Hrálo se opět systémem každý s každým -  v šestých třídách i v sedmých třídách. Pak následovalo play off. Nejzajímavější zápas byl ten poslední, o 1. místo. Muselo se rozhodnout až v nájezdech. Větší štěstí měli nakonec chlapci ze 7.A

číst celou aktualitu