Základní škola Plánická Klatovy

Ze života školy

Vánoční dárek pro děti v Klokánkuautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 10.03.2020 v 20:21

Jak se již stalo tradicí, i v letošním školním roce uspořádali členové školního parlamentu sbírku pro děti z janovického Klokánku. Do sbírky se jako obvykle zapojili žáci druhého stupně naší školy a jejich přispěním se podařilo shromáždit krásných 2 650 Kč. Za tuto částku bylo nakoupeno ovoce, zelenina a sladkosti. To vše pak členové školního parlamentu osobně v janovickém Klokánku předali.

číst celou aktualitu

Okresní přebor v plaváníautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 10.03.2020 v 20:17

V listopadu se v klatovském bazénu konal okresní přebor v plavání. První stupeň naší školy reprezentovali Jolana Slivoňová a Radek Kadlec ze 3.A, Marek Rendl ze 4.A, Iveta Bezpalcová z 5.A a Magdalena Cariková z 5.C. Všichni naši závodníci se probojovali do finále. Kde se podařilo děvčatům získat i medailová ocenění. Magdaléna Cariková zvítězila v disciplíně 25m prsa a Iveta Bezpalcová získala prvenství v disciplíně 25m volným způsobem a stříbrnou medaili v disciplíně 25m prsa. I naši nejmladší závodníci dosáhli skvělých výsledků. Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy. 

číst celou aktualitu

Keramická dílnaautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 10.03.2020 v 20:15

V říjnu byla dovybavena školní keramická dílna na budově 208 o vypalovací pec, sušárnu, odkalovací nádrž a stolní lis. Zařízení bylo financováno z prostředků IROP. Tím je naše dílna kompletní, plně vybavená. Žáci některých tříd prvního stupně už vyrobili vánoční dekorace., svícny, zvonky a další drobné výrobky.

Dílnu využívá i keramický kroužek převážně mladších školáků a povinně volitelné předměty „ Práce s materiály“ a „ Závěrečná práce“ devátých tříd.

číst celou aktualitu

Klatovsko z nebeautor Mgr. Yvona Nováková, publikováno 10.03.2020 v 20:13

Zapojili jsme se do edice knih Česko z nebe. Knihu si můžete prolistovat ZDE.

číst celou aktualitu

Akce školní družinyautor Václava Brožíková, publikováno 10.03.2020 v 20:09

Školní družina pořádala v říjnu Vlaštovkiádu. Každý žák si vyrobil v ŠD papírovou vlaštovku. Soutěž v letu vlaštovky proběhla na školním hřišti. V kategorii 1. třídy chlapci zvítězil Vojtěch Špirk (9,80 m), děvčata Rendlová Tereza (4,50 m). V kategorii 2. třídy chlapci Bořánek Martin (9,10 m), děvčata Vacovská Kateřina (3,20 m). V kategorii 3. třídy Reitmaier Filip (9,15 m), děvčata Braun Eva (10, 50 m). Počasí soutěži přálo. 

V prosinci nazdobili žáci školní družiny ptáčkům a zvířátkům stromečky v parku na Vodojemu. Přinesli ptačí zob, lojové koule, mrkve, jablíčka a někteří vyrobili s rodiči i krmítka.

číst celou aktualitu

Čokoládová tretraautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 17.05.2019 v 10:01

Čokoládová tretra

Od roku 1961 se Čokoládová tretra pravidelně koná v Ostravě v předvečer atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. V současné době jsou do této soutěže zapojeny i děti na Slovensku a v Polsku.  Jedná se o závod pro děti do 11 let pod patronací světového rekordmana Jana Železného. Děti soutěží v běhu na 100, 200 a 300m. Přestože se jedná o běžecký seriál, letos poprvé byl pro nejstarší děti pilotně zařazen také hod „oštěpem“, resp. jeho dětskou náhradou. Naše škola se do závodu přihlásila a po školním kole vybrala 12 dětí, které nás 6.5.2019 reprezentovaly na závodech v Chebu. Mezi nejlepší závodníky se zařadil 5. místem Tomáš Nushart  z 5.A a 6. místem Petr Hajnovič ze 2.A.  I ostatní účastníci dosahovali velmi hezkých běžeckých časů. A proto dík za skvělou reprezentaci školy patří i N. Kalivodové, A. Olšavské, J. Slivoňové, J. Šlofovi, J. Kovaříkovi, M. Carikové, T. Švarcové, L. Miltové, D. Hozmanovi a J. Kodyšovi.

číst celou aktualitu

Štafetový pohárautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 17.05.2019 v 09:40

Štafetový pohár

Štafetový pohár je tradiční běžecká soutěž, které se naše škola pravidelně účastní.  Zasoutěžit si mohou děti od prvních do pátých tříd. V kategorii 1. - 3. tříd nás reprezentovali B. Vylítová, V. Teichmanová, N. Kalivodová, J. Slivoňová, P. Hajnovič, J. Šlof, Š. Batěk, L. Denk a v běhu na 100m se umístili na 4. místě. Ze 4. a 5. tříd naši školu reprezentovali T. Švarcová, M. Cariková, D. Šantorová, K. Hozmanová, L. Vondráček, J. Kodyš, T. Nushart  a M. Bradáč, kteří se v běhu na 100m umístili na 3. místě. Závod byl obohacen o doplňkové disciplíny, kterými byl hod medicinbalem a skok daleký z místa. Kristýna Hozmanová skočila 199cm a Tomáš Nushart  210cm. Ve skoku dalekém zvítězili a získali zlatou medaili. Leoš Denk si skočil pro 2. místo.  V hodu medicinbalem byla Nela Kalivodová druhá a Petr Hajnovič třetí.  Vyvrcholením soutěže byl běh smíšených štafet na 200m, ve kterém děti získaly 3. místo. Součtem všech dosažených časů jsme se umístili na 4. místě, ale od stupňů vítězů nás dělily necelé 3 sekundy. Děti předvedly krásné sportovní výkony a užily si atmosféru závodu.

číst celou aktualitu

Pohádkový den ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 17.05.2019 v 09:33

Pohádkový den ve školní družině

S pohádkovou knihou svou, budeme si předčítat, v pohádkovém kostýmu, budeme si povídat. A nemáte se čeho bát, budeme se jenom smát, hlavně s dobrou náladou, budeme si všichni hrát. V ŠD 14. 5. 2019 jsme prožili  pohádkový den se spoustou her, soutěží a diskotékou.

číst celou aktualitu

Den Země v pražské ZOOautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 15.05.2019 v 08:25

Den Země v pražské ZOO

Sedmáci  jeli 26. dubna už tradičně do Prahy do ZOO a skleníku Fata Morgana Botanické zahrady Praha.  Výlet se vydařil, přestože byl pátek i cesta proběhla ke spokojenosti všech i díky skvělým pánům řidičům. Ve skleníku jsme měli štěstí  na nepřeberné množství motýlů, kteří svou pestrostí zastínili i krásné rostliny. ZOO jsme prošli za slunečného  teplého počasí.  Velký  úspěch měla největší zvířata jako lední medvěd nebo sloni a žirafy ve venkovním areálu. Každý si našel své oblíbené zvíře. Škoda jen, že výběh tučňáků byl prázdný kvůli  čištění bazénu. O důvod více se do ZOO vrátit.

číst celou aktualitu

Školní keramická dílnaautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 15.05.2019 v 08:15

Školní keramická dílna

V dubnu si ve školní keramické dílně vyzkoušeli práci žáci prvního stupně, konkrétně třídy I.A, I.C a II. B. Prvňáci vyrobili pro maminky keramickou květinu. Pro většinu to bylo už druhá příležitost, protože před Vánoci jsme vyráběli čertíka také s velkým úspěchem. Druháci si vyrobili keramické sluníčko, které ještě s paní učitelkou dozdobili. Přes počáteční rozpaky vyrábění děti bavilo, hodiny byly obohacením běžných pracovních činností.

V příštím školním roce chceme pokračovat už v nově dovybavené dílně.

číst celou aktualitu

Exkurze do klatovské teplárnyautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 15.05.2019 v 08:12

Exkurze do klatovské teplárny

Dne 7. května se žáci 8. C vypravili v rámci předmětu člověk a svět práce na exkurzi do podniku Klatovská teplárna. Tento závod, který se zaměřuje na výrobu a rozvod páry, teplé vody, tepelné a elektrické energie, patří k vysoce ekologickým klatovským podnikům. Žáci se během prohlídky dozvěděli spoustu zajímavých informací o výrobě tepla, měli možnost si prohlédnout moderní zařízení teplárny a seznámit se s průběhem výrobního procesu.

číst celou aktualitu

Úspěch v recitační soutěžiautor Mgr. Martina Kalistová, publikováno 06.05.2019 v 14:41

16. dubna se uskutečnilo v Horšovském Týně krajské kolo recitační soutěže. Naši školu reprezentoval již druhým rokem Vojta Kříž ze 7.C. Vojta byl opět velmi úspěšný a kromě postupu do celostátní přehlídky získal i cenu diváků. Vojtovi blahopřejeme a v nevýherní celostátní přehlídce mu přejeme, aby se potkal s dalšími výbornými recitátory a zajímavými lektory.

číst celou aktualitu

Barevný týden ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 06.05.2019 v 13:32

Barevný týden ve školní družině

Barevný týden se stal ve školní družině tradicí. Každý den měl jinou barvu, modrý, žlutý, červený, zelený a duhový. Povídali jsme si o vodě, vyráběli kuřátka, hledali poklad, měli dopravní a přírodovědnou soutěž, skládali pexesa, zkoumali tajemný box a týden zakončili duhovou diskotékou.

číst celou aktualitu

Sportovní gymnastikaautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 06.05.2019 v 13:18

Sportovní gymnastika

21.3.2019 se v DDM v Nýrsku konal okresní přebor ve sportovní gymnastice. Naši školu děvčata reprezentovala ve dvou kategoriích. Nejlepšího výsledku v individuální soutěži dosáhla Adéla Faitová, která získala 5. místo.  V soutěži družstev byla děvčata ještě úspěšnější.  V kategorii  6. a 7. tříd získala 3. místo Simona Václavíčková,  Alexandra Papayová a  Marie Zavadilová.  V kategorii  8. - 9. tříd  získala 1. místo Adéla Faitová, Cinderela Vejvodová, Erika Meszárošová a  náhradnice Andrea Marková.  Všem děvčatům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

číst celou aktualitu

Přebor 2. - 5. tříd ve šplhuautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 06.05.2019 v 13:15

V pondělí 18.3.2019 závodily ve šplhu děti ze druhých až pátých tříd. Každou třídu reprezentovali čtyři zástupci, kteří měli k dispozici dva pokusy. Výsledné časy byly mnohdy velmi vyrovnané a soutěž byla opravdu napínavá.  V konečném pořadí se na prvních místech umístili tito žáci.  Jennifer Nanárová 2.C, Jindřich Krammer 2.B, Veronika Teichmanová 3.B , Leoš Denk 3.C, Vanesa Šimonová 4.C, Nicolas Kováč 4.C, Kristýna Hozmanová 5.A a Tomáš Nushart také z 5.A.  Poděkování patří nejen všem závodníkům, ale i skvěle fandícímu publiku ze 2.B a 3.A.

číst celou aktualitu

Den na sněhuautor Mgr. Kristýna Kameníková, publikováno 06.05.2019 v 13:11

Letošní den na sněhu proběhl 4. března. Děti se rozdělily dle svých zájmů do čtyř skupin. První skupina strávila dopoledne bruslením na zimním stadionu v Klatovech. Druhá část zvolila vycházku v okolí školy a herní aktivity na čerstvém vzduchu. Další dvě skupiny odjely vlakem na Železnou Rudu, kde byly i letos výborné sněhové podmínky.  Lyžaři si 3 hodiny užívali nejen hezky upravenou sjezdovku Samoty, ale i slunečné počasí. Poslední skupina hrála stopovanou v zasněžené šumavské přírodě. Na konci sportovního dne byly děti spokojené a plné nových společných zážitků.  Už teď se všichni těšíme, až si den na sněhu zopakujeme.

číst celou aktualitu

Adopce v ZOOautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 06.05.2019 v 12:58

Adopce v ZOO

Žáci tříd 5.A, 5.B a 5.C se tradičně zapojili do projektu Adopce zvířátka ze Zoo. Letos se tak stalo již popatnácté.
Děti nejprve připravily krátký kulturní program pro všechny třídy 1. stupně, aby tím motivovaly své spolužáky. Sbírka byla velmi úspěšná, protože žáci získali celkem 19 055 Kč. Na adopci přispěli žáci všech tříd 1. stupně, žáci třídy 6. C a někteří zaměstnanci školy.

číst celou aktualitu

Jarní vystoupení pěveckého sboru Kvítekautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 06.05.2019 v 12:56

Pěvecký sbor Kvítek vystoupil před Velikonocemi 17.4.2019 na klatovském náměstí na velikonočních trzích. Zazněly písně s jarní tématikou a jiné veselé písně, např. Statistika, Kdybys měla, má panenko, sto ovec, Na té naší pouti. Představily se také sólistky sboru: Adéla Rubášová, Veronika Sýkorová, Julie Vaňková a Eliška Bošková. Na klavír doprovázela sbor studentka klatovského Gymnázia Michaela Černá.

Kroužek sborového zpěvu má letos 24 zpěváků 1. až 6. ročníku. V novém školním roce čekáme posilu v podobě nových prvňáčků, kteří by měli chuť s námi zpívat.

číst celou aktualitu

Prevence zubního kazuautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 06.05.2019 v 12:52

Prevence zubního kazu

V pátek 5. dubna 2019 navštívili třídy prvňáčků dva studenti oboru Zubního lékařství Lékařské fakulty v Plzni. Předvedli dětem ukázku správného čištění zubů za pomoci mnoha obrázků a modelu zvětšeného chrupu. Povídali si s dětmi o zubních kartáčcích, dalších pomůckách pro čištění zubů, zubním plaku a informacích, týkajících se dětských i dospělých zubů. Děti si správnou techniku čištění zubů nejprve vyzkoušely velkým kartáčkem na plastovém modelu a pak si zkusily vyčistit svoje zoubky vlastním kartáčkem. A teď už všichni vědí, jak správně na to!

číst celou aktualitu

Lyžařský zájezd Špičák 2019autor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 06.05.2019 v 12:46

Lyžařský zájezd Špičák 2019

I letos v lednu a únoru se vždy na jeden týden  žáci sedmých tříd podívali do lyžařského areálu na Špičáku , kde se tradičně učili lyžařským dovednostem. V lednu  i v únoru vždy jedna žákyně onemocněla, takže  bylo na zájezdu 23 žáků a žákyň. V pondělí odpoledne se žáci učili základům lyžování na běžkách a užili si  i spoustu zábavy.

číst celou aktualitu

První vysvědčení - 1.Bautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 19.02.2019 v 14:42

První vysvědčení - 1.B

Dne 31.1.dostaly také děti v 1.B své první vysvědčení. Velkou radost jim způsobila zpráva, že si tento den děti mohou užít výuku netradičním způsobem. Rozdání samotného vysvědčení předcházely chvíle napětí.  Velké poděkování  patří paní Boškové, která připravila pro žáky na tento slavnostní den překvapení ve formě medailí.

číst celou aktualitu

Pěvecká soutěž O keramického slavíkaautor Mgr. Martina Kalistová, publikováno 19.02.2019 v 14:25

Pěvecká soutěž O keramického slavíka

12. února se uskutečnila v koncertním sále ZUŠ pěvecká soutěž žáků 1. stupně naší školy. 1. ročník školní soutěže s názvem O keramického slavíka se setkal s velkým zájmem ze strany účinkujících, porotě se představilo téměř 60 šikovných kluků a holčiček. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Prvňáčci měli svoji samostatnou kategorii, žáci 2. a 3. r. představovali kategorii druhou, „ti nejstarší“ (4. a 5. r.) pak patřili do kategorie třetí. Pěvecké výkony dětí byly velmi vyrovnané, porota neměla jednoduchou práci při volbě medailových pozic, zvláště kategorie 2. a 3. ročníků byla velmi silná-počtem i úrovní. Kdo si tedy nakonec odnesl keramického slavíka?

číst celou aktualitu

Maškarní karneval ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 19.02.2019 v 11:40

Maškarní karneval ve školní družině

Školní družina připravila na středu 13. 2. 2019 tradiční maškarní karneval. Žáci soutěžili, tančili a dováděli. K tanci a poslechu hrál a zpíval pan Pelíšek za přítomnosti rodičů a prarodičů. Velké poděkování patří všem, kteří pomohli s úklidem tělocvičny.

číst celou aktualitu

Předvánoční vystoupení sboru Kvítekautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 07.01.2019 v 14:33

Předvánoční vystoupení sboru Kvítek

V posledním předvánočním týdnu ve čtvrtek  20. 12. 2018 vystoupil sbor Kvítek na adventních trzích na klatovském náměstí. Sbor je nyní složen z 26 zpěváků 1. – 6. ročníku. V programu zazněly písně s vánoční tématikou a koledy, např. K Ježíškovi do Betléma, Aj, co to nového, Ryba rybě a spirituál Bim bam. Představily se sólistky sboru: Julie Vaňková, Veronika Sýkorová, Eliška Bošková a Adéla Rubášová. Podpořit sbor přišli na náměstí nejen rodiče a prarodiče, ale také spolužáci malých zpěváků.

číst celou aktualitu

Čerti ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 07.01.2019 v 14:30

Čerti ve školní družině

Čerti, Mikuláš a andílci zavítali do školní družiny. Společně si všichni zatancovali a zasoutěžili. Nakonec  dostali sladkou nadílku.

číst celou aktualitu

Vánoční radost v Klokánku v Janovicíchautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 07.01.2019 v 14:22

Vánoční radost v Klokánku v Janovicích

Jako každý rok se členové žákovského parlamentu rozhodli udělat před Vánocemi radost dětem z janovického Klokánku. Uspořádali dobrovolnou finanční sbírku a během několika týdnů se jim podařilo shromáždit krásných 2 500,- Kč. Štědře přispěli nejen žáci, ale i učitelé 2. stupně naší školy. Po domluvě s paní ředitelkou Jandovou z Klokánku bylo za vybrané peníze nakoupeno ovoce, zelenina a sladkosti a žáci se vydali do Janovic vše osobně dětem předat.
Celou návštěvu v Klokánku pak provázela radost z dárků a dobrá nálada obdarovaných dětí i žáků, kteří se o dárky postarali.

číst celou aktualitu

Hudební miniaturyautor Mgr. Martina Kalistová, Mgr. Hana Andrlová, publikováno 07.01.2019 v 14:17

Hudební miniatury

Patří již k hudební tradici, že šesťáci každoročně na podzim vyrábějí miniatury hudebních nástrojů. Tak tomu bylo i letos. Krásná výstavka velmi zdařilých výrobků zdobila parapety oken hlavní budovy celý měsíc a škola si tak mohla prohlédnout doslova celý orchestr. Své hudební nástroje žáci vyráběli doma (mnozí určitě s pomocí rodičů, za což jim patří poděkování?). Na výrobu byl použit nejrůznější materiál, fantazii se meze nekladly. Jak se žákům jejich housle, kytary, klavíry nebo trubky povedly, posuďte sami! Školní porota dala zlatou Veronice Funkové a Petře Nováčkové ze 6. C (společná práce, orchestr), stříbrnou M. Zedlovi a bronzovou A. Měsíčkové. Velkou pochvalu si ale zaslouží všichni zúčastnění!

číst celou aktualitu

Ohlédnutí za adventemautor Mgr. Martina Kalistová, publikováno 07.01.2019 v 14:07

Ohlédnutí za adventem

4. prosince si třída 7. C zpříjemnila advent a společně s několika učiteli a klatovským kaplanem strávila hezké dopoledne mimo školní třídu. V krásné školní kuchyňce děti zvládly vytvořit (pod vedením p. učitelek vaření) staročeského „kubu“ a troufly si i na slovenskou „kapustnicu“, na kterou dodal pravý recept pan kaplan. (Je totiž ze Slovenska?.)

číst celou aktualitu

5. třídy v Techmanii v Plzniautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 04.12.2018 v 15:21

5. třídy v Techmanii v Plzni

V rámci výuky přírodovědy navštívili žáci 5. ročníků se svými vyučujícími ve čtvrtek 29. 11. 2018 Techmanii v Plzni. Nejdříve shlédli  tématický blokový program „Komentovaná procházka sluneční soustavou“ v 3D Planetariu. Pak následovala  práce s pracovními listy, o kterou se postarali zaměstnanci Planetária. Jednalo se o řízený výukový program vedený zábavnou formou. Druhá část exkurze probíhala v science center, kde se děti nenásilně seznámily s přírodními vědami, technologiemi a světem kolem nás. V této části byla žákům dopřána volnost, takže si sami zvolili, která stanoviště navštíví a co si vyzkouší. Touto exkurzí si žáci nejen doplnili již získané poznatky o vesmíru, ale získali další nové informace.

číst celou aktualitu

Andělské vánoční těšení v 1.Bautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 04.12.2018 v 15:17

Andělské vánoční těšení v 1.B

Dne 30. listopadu čekalo na prvňáčky 1.B velké překvapení. Ve třídě děti přivítal rozsvícený stromeček a vánoční výzdoba, žáci pomyslně zapálili první adventní svíčku.  Největším překvapení m bylo vytváření andělské čelenky a zdobení opravdových perníčků, které pro žáčky připravila paní Bošková. Děti – andělé si tento den opravdu krásně užily! Ráda bych tímto poděkovala paní Boškové za přípravu krásného dopoledne a čas, který nám věnovala.

číst celou aktualitu

První návštěva městské knihovnyautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 27.11.2018 v 15:29

Žáci naší třídy se dnes podívali poprvé do prostorů dětského oddělení městské knihovny a prožili tu velmi milé chvíle s regionální autorkou dětské literatury, s paní Růženou Bauerovou z Bolešin. Vyslechli si laskavé vyprávění o vzniku knížky Kočičí příběhy, seznámili se prostřednictvím autorského čtení s jednou kapitolou a svými otázkami na autorku dali najevo zájem o knihu. Všichni se již těší až budou skutečnými čtenáři a do knihy se budou moci začíst.

číst celou aktualitu

Finále turnaje chlapců ve florbalu IIautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 27.11.2018 v 15:28

Ve čtvrtek 15. listopadu  2018 odpoledne se v tělocvičně na  Vodojemu konal přebor školy  v kategorii starších žáků . Hrálo se systémem každý s každým, neboť  hoši 9.C se nepřihlásili. Chválíme týmy 8.C a 8.A, které i přes problémy se sestavou se nebály nastoupit a hrát.  Za vyhraný zápas dostalo družstvo tři body, za remízu jeden bod. Každý tým odehrál tedy celkem čtyři utkání.

číst celou aktualitu

Beseda s I. Březinovouautor Mgr. Hana Kováříková, publikováno 15.11.2018 v 07:29

Ve středu 31.10.2018 se žáci pátých tříd naší školy zúčastnili besedy se spisovatelkou Ivonou Březinovou, která se konala v Městské knihovně Klatovy. Hlavním tématem besedy byl obsah knihy Kluk a pes. Kniha vypráví s humorem o výcviku asistenčních psů, ale i o problematice zdravotního handicapu.

číst celou aktualitu

Finále turnaje chlapců ve florbaluautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 15.11.2018 v 07:25

Finále turnaje chlapců ve florbalu

V úterý 6. listopadu odpoledne se v tělocvičně na  Vodojemu konal přebor školy v kategorii mladších žáků. Hrálo se systémem každý s každým, neboť  hoši 7.A se nepřihlásili. Za vyhraný zápas dostalo družstvo tři body, za remízu jeden bod. Každý tým odehrál tedy celkem čtyři utkání.

číst celou aktualitu

Adaptační kurz 1.Bautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 15.10.2018 v 14:21

Adaptační kurz 1.B

Dne 5.10. proběhl adaptační kurz 1.B. Tento kurz byl připraven ve spolupráci se školní psycholožkou PhDr. Ivetou Kheilovou. V tomto kurzu si žáci měli možnost celý den odpočinout od učení. Plnili různé úkoly, pracovali ve skupinách, vyzkoušeli si sedět v lavici s jiným spolužákem. Během aktivit se naplnil význam pořádání tohoto kurzu – vzájemné poznávání, spolupráce a utužení vztahů ve třídě. Děti si tento den pěkně užily.

číst celou aktualitu

100py - 100 let republiky očima pěti generacíautor Mgr. Yvona Nováková, publikováno 03.10.2018 v 07:41

Děti 8. a 9. tříd navštívily výstavu v plzeňském centru DEPO2015 100py – 100 let republiky očima pěti generací. Centrální část výstavy představila časovou osu s nejzásadnějšími událostmi, které se staly v Plzni od založení Československa. Vše na fotografiích, v textech, autentických nahrávkách a ve vzpomínkách obyčejných plzeňských rodin. Za zdí s ikonickými lvy ze státních znaků dále čekal silný příběh jedné smyšlené rodiny. Rodina Němcova prožívá velké historické změny v běžném životě. Každá z generací rodiny řeší své problémy a rozhoduje se v různých, nelehkých situacích. Vzdát se své víry pro ochranu své rodiny? Vstoupit do strany, nebo emigrovat? Ohrozí uprchlíci naše bezpečí?

číst celou aktualitu

Prezentace oborů na SOŠ A SOU Sušiceautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 03.10.2018 v 07:34

Prezentace oborů na SOŠ A SOU Sušice

Ve středu 26. září využili zájemci z osmých a devátých tříd pozvání SOŠ a SOU Sušice navštívit prezentaci učňovských a studijních oborů na této škole. Akce se uskutečnila v sále sušické sokolovny a žáci zde měli možnost vidět praktické ukázky různých řemesel, vyzkoušet si vlastní zručnost i ochutnat výrobky studujících kuchařů a cukrářů. Zároveň jim místní učitelé a mistři odborného výcviku dali podrobné informace o možnostech a výhodách studia na této škole.

číst celou aktualitu

Adaptační kurz 6. třídautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 03.10.2018 v 07:33

Adaptační kurz 6. tříd

Usnadnění přechodu na druhý stupeň, utužení třídního kolektivu a samozřejmě prožití dne plného zábavy a soutěží, to jsou cíle adaptačního kurzu pro šestý ročník, který naše škola uskutečňuje pravidelně ve spolupráci s PPP Klatovy. Akci vede metodička prevence paní Hana Mádlová a díky jejím zkušenostem a přátelskému přístupu k žákům má vždy velký úspěch. Také v letošním školním roce prožili žáci všech tříd šestého ročníku dopoledne, kde se nejen pobavili, ale také měli možnost při soutěžích a plnění úkolů zjistit, jak důležitá je spolupráce, kamarádství a vzájemná pomoc.

číst celou aktualitu

Školní fórum 2018autor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 10.09.2018 v 12:58

V pátek 15. 6. se uskutečnil  2. ročník Školního fóra. Účelem této zajímavé akce je zapojit žáky do diskuse o činnosti školy, dát jim možnost, aby se vyjádřili k samotnéhu chodu školy, aby navrhovali možná zlepšení, popřípadě zhodnotili, co se ve škole povedlo. A diskuse se netýkala pouze školní oblasti. Zástupci žáků z jednotlivých tříd se vyjadřovali také k tématu života v našem městě.

K žákovských podnětům z oblasti školy se  vyjádřil pan ředitel Karel Denk, na náměty k chodu města pak bezprostředně reagoval  místostarosta Klatov pan Martin Kříž. Oba se Školního fóra účastnili.

Diskuse byla spontánní a náměty žáků podnětné. Bylo jasně vidět, že žáci diskutovat chtějí a že mají velký zájem podílet se na rozvoji a chodu vlastní školy i města.

číst celou aktualitu

Plánická má talentautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 10.09.2018 v 12:56

Plánická má talent

Dne 14. června proběhl na naší škole již 3. ročník oblíbené žákovské soutěže „Plánická má talent“. Organizace se opět ujal školní parlament a zaplněný sál na budově 208 byl důkazem, že soutěž si mezi žáky získává stále větší popularitu. I letos měly výkony soutěžících vysokou úroveň a učinkující prokázali svůj talent v mnoha oborech, od hry na akordeon a klavír, přes taneční vystoupení až po zajímavou ukázku juda. I když se všichni soutěžící nemohli umístit na prvních třech místech, je třeba ocenit snahu a odvahu všech, kteří vystoupili před své spolužáky a prokázali svůj talent a nadání.

číst celou aktualitu

Šesťáci v Techmániiautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 08.01.2018 v 09:50

22. prosince 2017 jeli žáci šestých tříd na exkurzi do Planetária v Plzni, které je součástí velmi oblíbené Techmanie. Tato exkurze je závěrečným shrnutím učiva o vesmíru.  Tentokrát měly děti  čas užít si i nové exponáty v samotné budově Techmánie. Pokaždé se určitě dá najít něco nového a vyzkoušet si fungování jednoduchých hlavně fyzikálních  jevů. Projekce v planetáriu i živý a vtipný výklad děti zaujaly.  Díky nejmodernější technice mohli žáci poznat vesmír ještě jinak než v hodinách. Po konzultaci s kolegy, byl vybrán jiný film, než v pátém ročníku.

číst celou aktualitu

Udělali jsme radost dětem z Klokánkuautor Mgr. Věra Luňáčková, publikováno 05.01.2018 v 12:19

Udělali jsme radost dětem z Klokánku

Před vánočními svátky se zástupci školního parlamentu rozhodli udělat radost dětem z janovického Klokánku. Za peníze, které byly vybrány jako vstupné na akci „Plánická má talent“, společně nakoupili drobné dárky a sladkosti a vyrazili do Klokánku.
Většina dětí zůstává v Klokánku i během vánočních svátku a tak byly z dárků nadšené.  Ještě větší radost ale děti měly ze samotné přítomnosti našich žáků. Okamžitě se s nimi spřátelily a  když došlo na loučení, nechtěly je pustit.
Společné setkání bylo velmi příjemné a již během něj se plánovala další návštěva.

číst celou aktualitu

Vánoční jarmark 4.Bautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 05.01.2018 v 12:11

Vánoční jarmark 4.B

Vánočním jarmarkem v pátek 15. 12. 2017 završili žáci 4. B výuku finanční gramotnosti v rámci projektu Abeceda peněz pořádaném Českou spořitelnou. Příprava trvala měsíc a půl a zapojili si do ní všichni žáci třídy. Založili firmu Skřítci a zvolili si svého ředitele, účetní i nákupčí. Žáci se učili hospodařit s penězi a při prodeji na jarmarku si práci s penězi vyzkoušeli všichni. K nákupu materiálu, který potřebovali k  výrobě, dostali vstupní kapitál od České spořitelny ve formě půjčky ve výši 3000 Kč. Děti si také samy vytvořily plakáty, aby celé akci mohly udělat řádnou propagaci. Výrobky na jarmark tvořily v hodinách výtvarné výchovy, ale i odpoledne po vyučování. Pomáhali také rodiče.

číst celou aktualitu

Předvánoční vystoupení pěveckého sboruautor Mgr. Irena Honzíková, publikováno 05.01.2018 v 12:03

Předvánoční vystoupení pěveckého sboru

Ve středu 20. 12. 2017 sbor Kvítek vystoupil na adventních trzích na klatovském náměstí a vytvořil tak sváteční předvánoční atmosféru. V programu zazněly vánoční koledy, vánoční písně a také spirituály, např.: U Betléma dnes Maria, V jeslích dítě spinká, Starej Havlík vymazuje, Veselá sanice, Z Betléma se ozývá, Ryba rybě a Čas radosti, veselosti. Podpořit malé zpěváky přišli rodiče, prarodiče i spolužáci ze školy.

číst celou aktualitu

Turnaje chlapců ve florbaleautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 03.01.2018 v 14:09

Okresní finále:  v úterý 5. prosince 2017 se v tělocvičně ZŠ Čapkova konala rozhodující utkání letošního ročníku florbalového turnaje mladších a starších žáků. Postup do tohoto turnaje si vybojovala družstva mladších i starších žáků z okrskového kola v Nýrsku. Velmi úspěšně naši školu reprezentovalo družstvo mladších žáků. V základní skupině vše vyhráli a tak se stali okresními přeborníky.
Reprezentovali:  Lorenc, Ferus, Batěk, Schmiedt, Hais, Mastný, Lukeš, Vlček, Vitula, Pavlík, Jonáš.

V kategorii starších žáků naši reprezentanti měli střeleckou smůlu a v základní skupině nemohli dát gól ani ve vyložené šanci. To se nám stalo osudným, a proto jsme se letos neprobojovali  ani do semifinálových bojů. V zápase o 5. místo jsme jasně přehráli hochy ze Sušice a obsadili konečné 5. místo.
Reprezentovali: Marek, Kopidlanský, Hrubý, Hruška, Šulda, Weber, Přibyl, Pavlík, Hájek, Hoffmann, Zíka.

číst celou aktualitu

Advent v Regensburguautor Mgr. V. Luňáčková, Mgr. J. Kantorová, publikováno 03.01.2018 v 13:47

Advent v Regensburgu

Krásnou předvánoční atmosféru si užili vybraní žáci druhého stupně na adventních trzích v Regensburgu. Výlet se uskutečnil v rámci dlouholetého přátelství s partnerskou školou v bavorském Rodingu a navázal na společný projekt obou škol, který proběhl v minulém školním roce. Čeští a němečtí žáci tak měli možnost se opět po několika měsících vidět a společně obdivovat krásně vyzdobené regensburgské náměstí, ochutnat typické bavorské speciality a koupit si vánoční dárek pro sebe a své blízké.

číst celou aktualitu

Vánoční jarmark 4.Aautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 03.01.2018 v 13:37

Vánoční jarmark 4.A

Žáci 4. A se zapojili do projektu Abeceda peněz. Jak už jsme dříve psali, nejprve navštívili ČS, poté navštívily pracovnice spořitelny děti ve škole, aby se podívaly, jaké vyrábějí produkty a jak jim to jde. Poslední částí byl Vánoční jarmark, který se uskutečnil 7. 12. v České spořitelně. Za pomoci zaměstnanců, paní učitelky, asistentky pedagoga a rodičů připravili  společně tři stánky, u kterých po celé čtvrteční odpoledne nabízeli žáci své výrobky, ale také vánoční cukroví a jiné dobroty, které napekly maminky. Nechyběl ani zpěv koled za doprovodu kytary. Děti také vyšly do ulic, aby zvaly kolemjdoucí na tuto akci. Celé této akci předcházelo také vylepování plakátů a roznášení letáčků. Akce se dětem vydařila. Odměnou jim byla částka, kterou za své výrobky utržily – 19 444,- Kč. Ty chtějí použít na školní výlet nejen v letošním školním roce, ale i v 5. třídě.

číst celou aktualitu

Vánoční těšení v prvních třídáchautor Mgr. Radmila Šťastná, publikováno 03.01.2018 v 13:30

Vánoční těšení v prvních třídách

Předvánoční čas zpestřili prvňáčkům žáci  dramatického oboru ZUŠ v Klatovech. Děti zhlédly čtyři vánoční pohádky, popovídaly si o vánočních zvycích, vůních a jídlech. Všem se to velmi líbilo.

číst celou aktualitu

Návštěva v Domě dětí v Klatovechautor Mgr. Hana Kováříková, publikováno 03.01.2018 v 13:28

Návštěva v Domě dětí v Klatovech

Ve středu 13.12. se žáci 4.C vydali do Domu dětí a mládeže v Klatovech. Protože se už všichni těšili na Vánoce, rozhodli se, že si tady  jeden dárek vyrobí. Byla to textilní taška, kterou si děti zdobily textilními barvami. Postup práce byl celkem jednoduchý. Do tašky vložit noviny, vytvořit mřížky z lepenky na tašce, vybarvit mřížky různými barvami, strhnout lepenku a dokreslit tašku černým fixem. Pak už záleželo na fantazii a  pečlivosti  každého žáka .Při práci děti vedla paní Jana Soukupová. Všechny tašky byly hezky vyzdobené  a udělají pod stromečkem  radost babičkám nebo maminkám.

číst celou aktualitu

Návštěva v Domově pro seniory v Klatovechautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 03.01.2018 v 13:24

Návštěva v Domově pro seniory v Klatovech

V úterý 19. prosince žáci ze 4.A ZŠ Klatovy v Plánické ulici navštívili Domov pro seniory v Klatovech. Děti obyvatelům domova, za doprovodu flétny a kytary, zazpívaly několik vánočních koled. K nim se po chvilce přidali i senioři a všichni si tak společně zpříjemnili část úterního dopoledne. Na závěr děti obdarovaly přítomné vlastnoručně vyrobenými dárečky. Na oplátku si do školy donesly od zaměstnankyň domova sladkou odměnu v podobě perníčků.

číst celou aktualitu

Vánoce 5.C a tvoření s prvňáčkyautor Mgr. Hana Benešová, publikováno 03.01.2018 v 13:21

Vánoce 5.C a tvoření s prvňáčky

Vánoční oslavy jsme v 5. C zahájili již ve středu návštěvou adventního trhu na náměstí, poslechem vystoupení pěveckého sboru naší školy na náměstí a zhlédnutím pohádky O kouzelném jablku.

Ve čtvrtek jsme navštívili naše nejmenší kamarády - prvňáčky ,společně jsme vyrobili veselé vánoční přání a voňavou vánoční dekoraci z pomeranče a hřebíčku. Páťáci se k menším kamarádům chovali opravdu velmi pěkně, ochotně jim se vším poradili a pomohli. Prvňáčkové měli z výrobků velkou radost a tak jsme si na závěr i společně popovídali o Vánocích a zazpívali si několik koled.

Páteční dopoledne bylo věnováno společné třídní besídce - splnili jsme poslední úkoly z adventního kalendáře, popovídali jsme si o vánočních zvycích, některé jsme si i vyzkoušeli, uvařili jsme si čaj ke společné slavnostní svačině, na kterou nám maminky poslaly výborné vánoční cukroví. Vrcholem byla vánoční tombola a rozbalování dárečků, z kterých měli všichni velkou radost. K dokonalé vánoční atmosféře přispěla i nádherná vánoční pohádka.

číst celou aktualitu

Projekt podzim ve 2.Aautor Mgr. Eva Hlavatá, publikováno 06.12.2017 v 08:02

Projekt podzim ve 2.A

Dne 1.12. 2017 ve třídě 2.A proběhl projekt Podzim. V první hodině si žáci zopakovali své poznatky o podzimu s interaktivní tabulí. Odpovídali na kvízové otázky, sestavovali věty o podzimu a určovali jejich druhy. V další hodině měli za úkol sestavit a vypočítat podzimní matematickou skládačku. Nakonec vybarvili ježečka s příklady a vypravovali o podzimu. Všichni byli odměněni za pěknou práci diplomem.

číst celou aktualitu

Čertí škola ve 2.Aautor Mgr. Eva Hlavatá, publikováno 06.12.2017 v 07:58

Čertí škola ve 2.A

Dne 5.12.2017 se žáci 2. A učili po čertovsku. Na pomoc si pozvali své maminky, tatínky, babičky i dědečky. S čertíkem Ušmudlánkem plnili celý den čertovské úkoly: tvořili věty, slova, psali, počítali slovní úlohy, luštili osmisměrku. Vyrobili si i jeho pomocníky - anděla a Mikuláše. Za odměnu dostali diplomy a sladké perníčky.

číst celou aktualitu

Vánoční tvoření ve školní družiněautor Václava Brožíková, publikováno 06.12.2017 v 07:55

Vánoční tvoření ve školní družině

Žáci školní družiny navštívili 27. 11. 2017 vánoční  tvoření  v kulturním domě. Vyrobili spoustu krásných ozdob, řetězů, přáníček  a voňavých perníčků. Nakonec společně zdobili vánoční strom v atriu kulturního domu ozdobami, které měli připravené ze školní družiny.

číst celou aktualitu

Perníčkové pondělíautor Mgr. Martina Kalistová, publikováno 06.12.2017 v 07:50

Perníčkové pondělí

Pondělí nebývá pro většinu z nás zrovna nejmilejším dnem v týdnu. Někdy to ale může být jinak. O tom by mohli vyprávět holky a kluci ze 3. A naší školy, kteří si poslední listopadové pondělí osladili perníčky! V čítárně Městské knihovny v Klatovech strávili příjemnou hodinku ve společnosti „perníkářky ? p. Radky Gro?sslové z Janovic nad Úhl. Vidět zdobení vánočních perníčků byl opravdu zážitek! Mnohé děti pamatovaly na své blízké a nějaký krásný perníček si donesly domů.

Příjemný a voňavý advent všem přejí žáci 3. A!

číst celou aktualitu

Vánoční tvoření 4.Aautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 06.12.2017 v 07:45

Vánoční tvoření 4.A

Ve středu 22. 11. se v podvečer sešli někteří rodiče, ale i prarodiče a sourozenci, s dětmi ze 4. A ve třídě, aby společně vyrobili nějaké produkty na „Vánoční jarmark“. Materiálu bylo dost, šikovných rukou se našlo také hodně a všichni společně se dali do práce. Výsledkem bylo mnoho krásných výrobků, ze kterých měly radost nejen děti, ale i všichni přítomní. Doufáme, že udělají radost také všem, kteří navštíví „Vánoční jarmark“. Ten proběhne ve čtvrtek 7. prosince v České spořitelně od 14:00 hod. do 17:30 hod. Všichni jsou srdečně zváni.

číst celou aktualitu

1.A v knihovněautor Mgr. Radmila Šťastná, publikováno 22.11.2017 v 08:19

1.A v knihovně

Ve čtvrtek 9.11. šli žáci 1.A poprvé společně do knihovny, kde se zúčastnili prezentace knížek o kočičkách, které pro děti napsala a vydala místní spisovatelka paní Růžena Bauerová. Seznámili se s obsahem knih, paní jim přečetla ukázku, prohlédli si fotografie z knih. Na závěr besedovali s paní spisovatelkou o kočičkách a jiných domácich mazlíčcích, ktré doma chovají. Beseda se jim líbila.

číst celou aktualitu

Abeceda penězautor Mgr. Irena Stahlová, publikováno 05.11.2017 v 14:25

Abeceda peněz

Žáci 4. A naší školy se účastní projektu Abeceda peněz na podporu finanční gramotnosti, kterou pořádá Finanční akademie České spořitelny. Žáci nahlédnou do světa podnikání, naučí se orientovat ve světě peněz, budou muset přemýšlet o společné práci a zodpovědnosti vůči sobě i ostatním. Musí také společně vymyslet a zrealizovat podnikatelský záměr. V hodinách ČaSp a výtvarné výchovy budou po dobu několika týdnů vyrábět dekorační předměty. K nákupu materiálu potřebného k jejich výrobě a vlastně k zavedení podniku dostali od ČS vstupní kapitál ve formě půjčky ve výši 3000,- Kč.

číst celou aktualitu

Halloween ve 3. Aautor Mgr. Martina Kalistová, publikováno 05.11.2017 v 14:19

Halloween ve 3. A

V úterý 31. 10. si žáci 3. A při hodinách výtvarné výchovy vyrobili "hallowenské dýničky". Dvě hodiny poctivé práce ve školní kuchyňce byly korunovány zdařilými výrobky. Některé povedené dekorace si děti odnesly domů, jiné zdobí vestibul naší školy. Dětem patří pochvala a poděkování rodičům, kteří obětavě dýně zakoupili a umožnili nám tak oslavit Halloween i ve škole!

číst celou aktualitu

Stonožka děkujeautor Mgr. Iveta Smolíková, žáci 5.C, publikováno 20.10.2017 v 12:28

Na jaře v loňském školním roce jsme vyzvali  žáky 1. stupně, aby se společně s námi, žáky současné 5. A, zapojili do projektu Hnutí na vlastních nohou – Hnutí STONOŽKA, ve kterém „Děti pomáhají dětem“. Informovali jsme vás, že probíhající projekt svým výtěžkem přispěje na výzkum Crohnovy nemoci ve Fakultní nemocnici v Plzni. V prosinci 2016 předala Stonožka fakultní nemocnici  již 500 000 Kč a tu samou částku jí chce  předat i v prosinci letošního roku.

číst celou aktualitu

Rukopisy - Bloviceautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 11.10.2017 v 19:50

Rukopisy - Blovice

Základní znalosti o rukopisech a jejich vlivu patří k obecnému vzdělání.  Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích připravilo pro veřejnost edukační program vhodný pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol. Tento program navazuje na tématické plány předmětů český jazyk, dějepis, výtvarná, hudební výchova a umožňuje zpestřit výuku. Výstava připomínala 200 let od nalezení Rukopisů zelenohorského a královédvorského. Rukopis zelenohorský obsahuje dodnes fragment Libušina soudu s námětem sporu bratří Chrudoše a Šťáhlava o dědictví po jejich zemřelém otci. Chrudoš si podle německého práva nárokuje celé dědictví. Spor rozhodne kněžna na zasedání zemského soudu na Vyšehradě. Bratři se mají podle českého práva rozdělit na polovic. Nato se Chrudoš rozhněvá a kněžnu nařkne: Běda mužům, kterým žena vládne. Libuše se pak vzdává svých soudních pravomocí.

číst celou aktualitu

Hudební nástroje, od akustických k elektrickýmautor Mgr. Růžena Krůsová, publikováno 11.10.2017 v 19:49

22. září, žáci pátých, šestých a sedmých tříd navštívili hudební program profesionálního hudebníka Mgr. Pavla Hraběte. Pan Hrabě je absolvent plzeňské konzervatoře. Připravil program o nástrojích, na které hrál – improvizoval – do připraveného hudebního doprovodu. V letošním roce byl novinkou nástroj Korg Kaossilator Pro +. Je to nástroj - syntezátor, který pan magistr ovládal jako mobilní telefon pouhým dotykem prstů s ovládací plochou. Pan Hrabě jezdí na akce vždy hodinu předem. Letos mu s přípravou sálu pomáhala skupina žáků osmých tříd a už i oni měli o tento nástroj zájem. Pan Hrabě jim během své přípravy odpovídal ochotně na všechny otázky. Doufám, že byli spokojeni i ti, kteří se programu zúčastnili.                                         

číst celou aktualitu

Exkurze – Dragon Pressautor Mgr. Radka Bočková, publikováno 11.10.2017 v 19:09

Exkurze – Dragon Press

Žáci 5.B měli možnost navštívit klatovskou tiskárnu Dragon Press. Od doby vynálezu knihtisku uběhla již spousta času a žáci měli možnost se seznámit i se současným stavem tisku knih, letáků a dalších materiálů. Přímo v praxi viděli jednotlivé fáze vzniku knih, automatickou i ruční výrobu. Děkuji panu Stýblovi za poskytnutí zajímavých informací a prohlídku tiskárny.

číst celou aktualitu

Stonožkaautor Žáci 4.A, Mgr. Iveta Smolíková, publikováno 18.05.2017 v 07:38

Chtěli bychom vás seznámit s „HNUTÍM NA VLASTNÍCH NOHOU STONOŽKA“.

Toto hnutí je dobrovolná humanitární a mírová organizace, v níž děti pomáhají dětem. Bylo založeno  Češkou žijící v Norsku paní Bělou Jensen.
Ta po letech strávených v emigraci navštívila roku 1990 naši republiku. Než odletěla zpět domů, slíbila sestřičce z jedné české nemocnice, že se pokusí sehnat peníze pro tamní dětské oddělení. Paní Bělu napadlo, že by děti mohly pomoci dětem. A tak se narodila „STONOŽKA“.

číst celou aktualitu

Lyžařský zájezd Špičák 2017autor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 29.03.2017 v 20:31

V lednu a únoru se vždy na jeden týden  žáci sedmých tříd podívali do lyžařského areálu na Špičáku , kde se tradičně učili lyžařským dovednostem. Letos se povedlo naplnit kapacitu na maximální počet 2 x  24 žáků.

číst celou aktualitu

Masopust 8. třídautor Růžena Krůsová, publikováno 09.03.2017 v 07:55

Masopust 8. tříd

V úterý 28. února osmáci absolvovali svůj masopust. Každý rok takto končí tématický celek o masopustních lidových tradicích. Lidová podoba masopustu je od roku 2010 na seznamu kulturního dědictví UNESCO, nejde tedy o nějakou bezvýznamnou věc. Zúčastnění si připravili pěkné, vtipné masky v duchu lidové tradice. V tělocvičně si s chutí zazpívali, zasoutěžili a zatančili.

číst celou aktualitu

Maškarní bál školní družinyautor Václava Brožíková, publikováno 09.03.2017 v 07:41

Maškarní bál školní družiny

Princezny, rytíři, indiánky, motýlci, květinky, spidermani, zvířátka a další krásné masky se sešli na maškarním bále školní družiny 15. 2. 2017 v tělocvičně školy. Program začal promenádou masek, pokračoval tancem a soutěžemi. K tanci a poslechu hrál František Pelíšek. Potěšil nás velký zájem ze strany rodičů a prarodičů, kterým bych chtěla moc poděkovat za výbornou spolupráci při úklidu tělocvičny. Bál se vydařil a všichni odcházeli spokojeni.

číst celou aktualitu

Den na sněhuautor Mgr. R. Šťastná, Mgr. R. Bočková, publikováno 09.03.2017 v 07:05

Den na sněhu

Ve čtvrtek 9. 2. se žáci 2. - 5. tříd zúčastnili školní sportovní akce - Den na sněhu. Nejpočetnější skupinou byli bruslaři. Děti bruslily dvě hodiny na zimním stadionu. Kromě volného a zábavného bruslení si  několik chlapců na oddělené části zahrálo hokej. Den se vydařil a děti odcházely příjemně unavené a spokojené.

Také lyžaři se dočkali pravé sněhové zimy a mohli vyrazit na společné lyžování. Jako každý rok jsme využili lyžařské středisko v Železné Rudě, kde byly bezvadné podmínky pro naše lyžování – perfektně upravená sjezdovka, sociální zázemí a v neposlední řadě sluníčko, které nám všem udělalo velkou radost.

číst celou aktualitu

Beseda se spisovatelkou P. Braunovouautor Třídní učitelky 3. tříd, publikováno 13.01.2017 v 09:26

Beseda se spisovatelkou P. Braunovou

Ve čtvrtek 12. ledna nás poctila svou návštěvou Petra Braunová, autorka knih pro děti a mládež. Besedy se uskutečnily v hudebním sále naší školy. Spisovatelka seznámila děti s některými svými knihami a vysvětlila jim, jak kniha vzniká a kdo se podílí na jejím vydání. Děti byly velmi zvědavé na to, proč vlastně paní Braunová začala psát knihy. Dozvěděly se, že svou první knihu napsala pro svého syna Olivera, který se nechtěl učit číst. Když si však přečetl vyprávění o sobě, nechal se maminkou ke čtení přemluvit a později se z něj stal skvělý čtenář. I my bychom si přáli, aby na naší škole bylo mnoho dobrých čtenářů. Petra Braunová napsala asi 30 knih pro malé i velké čtenáře. Doufáme, že její knihy děti zaujmou a s chutí si je budou číst.

číst celou aktualitu

Živý Betlémautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 13.01.2017 v 09:15

Živý Betlém

Třída 7. A se sešla v předvánočním čase a zábavnou formou her, hádanek se žáci blíže seznamovali s tradicemi adventní doby. Jde o projekt v rámci předmětu výchova k tvořivosti. Protože Vánoce i adventní čas jsou velmi pomíjivé, kouzlo spočívá v přítomném okamžiku, děti malovaly betlémský příběh do mouky. Obrázky vydržely právě jen okamžik.  Všem se netradiční technika líbila, některé práce si můžete prohlédnout níže. Po výtvarné části odpoledne si všichni zazpívali koledy a připomněli si betlémský příběh  hudbou. Žáci měli jednoduché kostýmy a za zpěvu koled postupně přinášeli dary právě narozenému Ježíškovi.

číst celou aktualitu

Vázání kravatautor Růžena Krůsová, publikováno 19.12.2016 v 19:46

Vázání kravat

Soutěž, která se konala 6. prosince. V hodinách výchovy k občanství se žáci učí i společenskému chování. Praktickou částí je i uvázání kravaty na čas. Kravata má ale také svá pravidla. Měla by odpovídat tvaru postavy člověka. Pro štíhlé -  úzká. Pro mohutnější postavy – široká. Pokud si nejme jisti postavou, trendem je volit raději kravatu úzkou, ta působí úhlednějším dojmem. Proto ani šířku bychom neměli zanedbávat. Jsou konvenční povolání, která dnes stále kravatu považují za nezbytnou součást každého mladého muže. I James Bond nosil všechny druhy vázanek velmi často a přežil tolik nebezpečných eskapád. Vázali jsme uzel Long.

číst celou aktualitu

Zdobení vánočních stromkůautor Zuzana Topinková, publikováno 10.12.2016 v 13:53

Zdobení vánočních stromků

Žáci 1. oddělení školní družiny se 30.11. 2016 účastnili zdobení vánočních stromků v KD Klatovy. Papírové ozdoby, které letos použili, si vyrobili sami při pracovních činnostech ve školní družině.

číst celou aktualitu

Hudební pexesoautor Růžena Krůsová, publikováno 10.12.2016 v 13:47

Hudební pexeso

V úterý 8. listopadu si žáci sedmých tříd zasoutěžili v hudebním pexese. Procvičili si tak zábavnou formou pexesa svět hudebních nástrojů. Nástroje symfonického orchestru a lidové nástroje se učili již na prvním stupni. Na druhém pak poznávají i jiné nástroje. V současné době může být hudebním nástrojem i počítač, kde hudebník vytváří zvuk ovládáním příslušného programu. Prostě je to nesmírně široký a nádherný hudební svět.

číst celou aktualitu

Ke Klatovům vede cestaautor Růžena Krůsová, publikováno 10.12.2016 v 13:45

11. listopadu žáci devátých tříd navštívili pořad folklorního souboru Šumava. Pořad se jmenoval „Ke Klatovům vede cesta“ a konal se v KD Družba. Soubor Šumava byl založen roku 1956 v Klatovech. V letošním roce slaví 60. let svého založení. Od svého založení sbírá, uchovává a šíří lidové umění oblasti Klatov a Pošumaví. Pro všechny tanečníky, hráče a zpěváky je folklor určitě velkým koníčkem, protože to bylo vidět po celý pořad.

číst celou aktualitu

Halloween s prvňáčkyautor Anděla Míšková, 9.A, publikováno 18.11.2016 v 11:00

Halloween s prvňáčky

V úterý před podzimními prázdninami 25. října žáci z 9.A strávili 2 vyučovací hodiny výukou prvňáčků. Tématem byl samozřejmě blížící se Halloween.
V každé třídě byla asi pětičlenná skupinka deváťáků, která měla prvňáčky na starost. Možná si říkáte, že pět je dost a že jsme tam možná někteří neměli co dělat. Ale divili byste se, jak je učení, zvlášť takhle malých žáčků náročné, že jsme i přes velký počet „učitelů“ občas nestíhali.  Jednou z činností bylo i vyrábění masek na obličej nebo vybarvování hrůzostrašného pavouka, jenž si děti moc užily.
U všech skupin bylo vidět nadšení, s kterým se do této akce vrhly, a nikdo nelitoval těch dvou netradičně prožitých hodin.  Díky nádherné přípravě deváťáků si děti z prvních tříd „halloweenské učení“ opravdu užily a myslím, že na něj budou dlouho vzpomínat.

číst celou aktualitu

Finále turnaje chlapců ve florbaluautor Mgr. Otakar Vylít, publikováno 18.11.2016 v 10:56

15. listopadu se v tělocvičně na Vodojemu konal přebor školy v kategorii mladších žáků. Šesťáci a sedmáci hráli systémem „každý s každým“. Pak následovalo play off. Ze skupiny šestých tříd postoupilo do boje o první místo bez problémů družstvo 6.B a do boje o třetí místo družstvo 6.A. Pro umístění na pátém místě bojovalo družstvo 6.C. Ze skupiny sedmých tříd postoupili žáci 7.A k boji o první, žáci 7.C k boji o třetí a žáci 7.B o páté místo.

číst celou aktualitu

Jak šlo vejce na vandrautor Mgr. Irena Honzíková, Mgr. Hana Kováříková, publikováno 01.11.2016 v 19:46

Jak šlo vejce na vandr

V termínech 17. 10. a 24. 10. se žáci třetích tříd zúčastnili výukového programu „Jak šlo vejce na vandr“. Tato akce se konala v rámci programu Za poznáním na farmu a zorganizovala ji společnost Úhlava. V 8.15 žáci třetích tříd nastoupili do autobusu, který je odvezl na biofarmu Skřivánek v Lomci u Klatov. Tam se děti nejprve seznámily se složením vajíčka, částmi těla slepice a druhy drůbeže.

číst celou aktualitu

Bovýsek na prvním stupniautor Mgr. Jaroslava Sejpková, publikováno 01.11.2016 v 19:31

Bovýsek na prvním stupni

V úterý 11. října navštívil žáky na 1. stupni naší školy Bovýsek. Že nevíte, kdo to je? Maskot projektu Ovoce a zelenina do škol. Nejen že nám každý týden posílá do školy pro každého žáka na 1 . stupni nějaké ovoce nebo zeleninu, ale tentokrát si s námi přišel i povídat. Seznámil nás s méně známými druhy exotického ovoce, zasoutěžili jsme si a ještě jsme dostali zdravou svačinku.

číst celou aktualitu

Exkurze 6. tříd do planetária v Plzniautor Mgr. Eva Brůhová, publikováno 17.10.2016 v 14:15

Exkurze 6. tříd do planetária v Plzni

6. října 2016 jeli žáci šestých tříd na exkurzi do Planetária v Plzni, které je součástí velmi oblíbené Techmanie. Tato exkurze je závěrečným shrnutím učiva o vesmíru.  Projekce v 3D planetáriu i živý a vtipný výklad děti zaujaly.  Díky trojrozměrné projekci na kulovou plochu, se vydaly se za krásami naší Galaxie, přes okolní galaktické sousedy, až na samotné hranice nám známého vesmíru. Na hodinovou procházku vesmírem navázal krátký, ale podle dětí velmi zdařilý, film Úžasný pád z výšky 40 km nad Zemí.

číst celou aktualitu

Září ve 2.Bautor Mgr. Jaroslava Sejpková, publikováno 17.10.2016 v 14:07

Září ve 2.B

V září jsme se opět sešli po prázdninách ve škole, ale nyní už jako druháci. Všichni jsme se do školy už těšili, hlavně na kamarády, vždyť jsme se dva měsíce neviděli. Ve škole zatím stále opakujeme učivo z prvního ročníku, ale poznáváme i nové. 26. září jsme byli na výstavě skla v PASK. Viděli jsme nejen nádherné sklo a skleněné šperky, ale dozvěděli jsme se, i jak se sklo vyrábí. Dokonce jsme si mohli fouknout i do sklářské píšťaly. Na závěr jsme hledali ukrytá skleněná zvířátka a doplnili pracovní listy. Za odměnu jsme dostali malou sladkost. Moc se nám to líbilo!

číst celou aktualitu

Minulý školní rokautor Mgr. Karel Denk, publikováno 21.09.2016 v 12:55

Školní rok na škole tak velké, jako je ta naše, přináší mnoho starostí i radostí, jak pro žáky a jejich rodiče, tak i pro učitele, zaměstnance i vedení školy.
            Hodnocení tohoto školního roku dáme do souvislosti s anketou v dotaznících, které vyplňují rodiče žáků 3., 5., 7. a 9. tříd. Poměrně slušný vzorek toho, jak nás rodiče a žáci vnímají v posledních letech, napovídá, že se posunujeme malými krůčky ve většině sledovaných oblastí směrem k lepšímu. Někteří rodiče to možná považují za zbytečné, ale my se doopravdy snažíme po vyhodnocení dotazníků pracovat na tom, aby problémy, které se objeví, byly odstraněny. Na důkaz toho, že dotazníky v koši nekončí, bych rád v rámci hodnocení školy odpověděl na některé připomínky rodičů. Kdo chce znát odpovědi, musí číst až do konce.
            Z pohledu bezpečného přístupu do školy byl minulý školní rok zlomový. Kromě přístupu prostřednictvím čipů pro žáky, byly u všech vchodů instalovány bezpečnostní kamery. Máme tak přehled koho do školy pouštíme. Situace na dvoře za budovou 208, respektive před vchodem do školní jídelny a vchodem pro žáky
1. – 3. ročníků, se také vylepšila položením nového povrchu. Na podzim bude ještě doplněno vodorovné dopravní značení.

číst celou aktualitu

Letní prázdninová škola ruského jazykaautor Růžena Krůsová, publikováno 03.09.2016 v 07:18

Letní prázdninová škola ruského jazyka

O prázdninách se uskutečnila škola pro žáky, kteří se učí ruskému jazyku. Školu jsme pojmenovali Škola skřítka Saši. Skřítek Saša provázel ruštináře každý den. Stal se maskotem – symbolem - letní školy. Z ruského Jekatěrinburgu přiletěl také magistr Radan Kapucian, který tábor náležitě zpestřoval. Ale opravdová škola to nebyla. Chtěli jsme ruský jazyk našim žákům přiblížit tak, aby školu v pravém slova smyslu neprožívali - zábavně, zajímavě. Pracovalo se hlavně s azbukou. Ta je hodně v jazyce ruském důležitá a tak ruštináři v první polovině prvního dne plnili úkoly s interaktivní tabulí – luštili hádanky, rébusy, skládali slova z písmenek azbuky, potom vymýšleli i celé věty, luštili šifry mistra Kapuciana, naučili se krátkou - komickou písničku „U popa byla sabáka“, doplňovali makarončiki. Slovíčka, která jsme neznali, jsme hledali ve slovníčku. Pomocníkem nám byl i obrázkový slovníček.

číst celou aktualitu